Vincent Van Gogh Tekrar Reverso Kadranlarında

  • 266 SHARES

Jaeger-LeCoultre markanın en önemli koleksiyonu olan Reverso’yu yine önemli bir projeyle beraber kullandı. Vincent Van Gogh’un kendisini resmettiği eserini Reverso’nun çift yüzlü kadranına uyarlayan maison bu yolla sanatın en prestijli ismini bir kez daha yüksek saatçilikle buluşturuyor.

Üretildiği günden bugüne kadar birçok farklı alana adapte edilebilen, bunula beraber önemli kişilerle ortak işler yaratan Jaeger-LeCoultre’un Reverso’su şimdi tarihin gördüğü en önemli sanatçılardan birini kendi projesine dahil etti. Markanın amiral gemisi niteliğindeki koleksiyonu Reverso’nun çift yüzlü yapısının getirdiği avantajla modeli birçok farklı şekilde kurgulama imkanını elinde bulunduran Jaeger-LeCoultre Vincent Van Gogh’u Reverso kadranlarına taşıdı.

enamelling

reversovangogh

Jaeger-LeCoultre ve Amsterdam’daki Van Gogh müzesinin iş birliği sonucu ortaya çıkan ve ressamın kendi portresini çizdiği yağlı boya eserini mineli kadranları üzerinde betimleyen Reverso à Eclipse modeli mekanik kapasitesi sayesinde birçok farklı şekilde kullanılabiliyor. Modelin adındaki eclipse (tutulma) ibaresinden de anlaşılabileceği gibi kadran istenildiğinde açılıp kapanabiliyor. Bir yüzünde 6 ve 12 hariç rakamları barındıran Reverso à Eclipse diğer yüzünde ise boş bir kadran sunuyor. Daha önce benzer bir sistemi yine Van Gogh’un Ay Çiçekleri çizimine yer vererek kullanan Jaeger-LeCoultre bu modelde kalibre 849’u tercih etmiş.
Platin kasayla beraber sunulan Reverso à Eclipse Jaeger-LeCoultre’un tasarım ve el işçiliğine verdiği önemi yine sanatla buluşturabilmek adına atılan önemli bir adım. El çizimi olarak mineli kadrana aktarılan portre manüfaktürün kendi içinde çözüme ulaştırdığı bir proje. 1.85 mm kalınlığındaki kasanın barındırdığı kadran işlemeleri Jaeger-LeCoultre’un Vallée de Joux’daki Grande Maison’unda yapılıyor.