70LİK “FIFTY”

  • 337 SHARES

İnovasyon ile ilişkili fonksiyonelliği ile Blancpain, dalış saatinin 70. yıl dönümünde yeniliklere açık olduğunu belli ediyor.

Yazı: Timothy Barber

Blancpain’in bildiğimiz dalış saati modelini çıkarmasının üstünden 70 yıl geçti. 2001’de lüks tarzıyla yeniden doğan modern Fifty Fathoms, gösterişli, elde edilmesi güç bir çeşitlilik yorumu taşıyor. Ama bu güçlü yıl dönümü modeliyle Blancpain, orijinal saatin temel inovasyonuyla ilişkili fonksiyonelliğe de geri dönmüş oluyor: Yani dönen dalış bezeliyle. Bir saatlik dalış süresi tutabilen geleneksel bezelin yanı sıra modern dalış teknolojisi de gelişim gösterdi: Modern teknik dalgıçlar, nefes gazlarını boşaltmak yerine geri dönüştüren yeniden solunum sistemleri sayesinde su altında birkaç saat kalabiliyorlar.

Adını, dalgıç ve marka dostu Laurent Ballesta’nın yürüttüğü deniz araştırmaları programından alan Tech Gombessa, bir bezelin üstünde birer saatlik üç bölüme ayrılmış göstergeye göre üç saatlik dönüş yapan ekstra bir ibre barındırıyor, yani, bir dalışın süresini üç saate kadar tutabiliyor. Çok basit gibi gelebilecek bu çözüm hakiki bir gerçek dünya uygulaması. Grade 23 titanyum kasa içinde seramik bir bezel, block-lume göstergeler ve “tam siyah” kadranla (ışığın %97’sini absorbe eder) muhtemelen en güzel görünümlü modern Fifty Fathoms ve yepyeni 5 günlük mekanizmasına sahip olma gururunu taşıyor. Dahası 47 mm oluşuyla tam bir derinlik canavarı.

BLANCPAIN FIFTY FATHOMS 70TH ANNIVERSARY

KASA MATERYALİ – Seramik bezelli titanyum kasa

MEKANİZMA – Otomatik kurmalı

KADRAN – % 97 ışık absorbe eder

KASA ÇAPI – 47 mm

GÜÇ REZERVİ – 120 saat