Urwerk’İn Sabırsızlıkla Beklenenİ

  • 225 SHARES

Urwerk, EMC Pistol ile EMC’nin elektronik ve mekanik yetkinliğini bir üst boyuta taşıyor.

Urwerk, EMC saatinin mekanizmasında yer alan yalnızca tek tuşa basarak hassasiyetin elektronik olarak kontrol edilmesini sağlayan özelliği ile kendisini yüksek saatçilikte bir dönüm noktası olarak tanımlıyor. Çünkü bu özelliği geliştiren ilk ve tek yüksek saatçilik markası.

urwerk4

“Yapay Zeka” adını verdikleri bu özellik hareket hızı ve referans osilatörü arasındaki farkı saptıyor. Bu iki değer arasındaki her mikro saniyelik fark mekanik hareketin sapmaları ölçülüyor.

Saat, 2014 yılında düzenlenen Grand Prix d’Horlogerie de Genève’e “Mechanical Exception” ve “Innovation” dallarında aday oluyor ve “Mechanical Exception” ödülünü alıyor. Saatin ustası Felix Baumgartner de bu dizaynla Hong Kong’da “yılın saat ustası” seçiliyor. Ancak tabi ki de Baumgartner, bu tasarımın ardındaki tek isim değil. Her bir ayrı detayın altında başka bir isim yatıyor.

Felix Baumgartner, Urwerk EMC Pistol ile Hong Kong'ta "Yılın Usta Saatçisi" Ödülüne layık görüldü.

Felix Baumgartner, Urwerk EMC Pistol ile Hong Kong’ta “Yılın Usta Saatçisi” Ödülüne layık görüldü.

Pistol da EMC’nin en yeni versiyonu. Saati, öne çıkartan özelliği, Saat Ustası/Oyma Sanatçısı Florian Güllert tarafından saate giydirilmiş olan titanyum-çelik alaşım kasası. Güllert, oymacılığı –ışığı doğru yakalama sanatı- olarak tanımlayarak bu sanata olan bakışını da ortaya koyuyor.

EMC Pistol, 4 ayrı kadrandan oluşuyor. En öne çıkanı, saat 2 yönünde yer alan saniye kadranı. Solunda saat 10 yönünde hassasiyeti ölçen kadran, saat 8 yönünde 80 saatlik güç rezervinin durumunu gösteren bir belirteç yer alıyor. Saat ve dakika göstergeleri de saat 5 yönünde bulunan ufak kadranda görülebiliyor. Safir-kristal arka kadranından tüm bu dişlilerin işleyişi izlenebiliyor.

urwerk6

Urwerk'in Sanat Direktörü Martin Frei

Urwerk’in Sanat Direktörü Martin Frei, EMC tasarımlarını çizerken

urwerk2

Saatin mekanizması 5 farklı pozisyonda 30 gün boyunca zorlu şartlar altında test edilmiş ve yapısal nitelikleri bakımından onaylanmış. Bu nitelikler arasında; nikel alaşımının anti-manyetik olduğu ve aşındırıcı bir madde bulundurmayışı, 80 saatlik güç rezervi boyunca çift tulumbasının stabil ve lineer bir güç sergileyişi ve saatin üzerinde yer alan vidası ile hassasiyet indeksi değerlerinin etkili bir şekilde görülebilişi yer alıyor.

Saat, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Salon QP Yüksek Saatçilik Fuarında görücüye çıktı ve beğeni topladı. Daha detaylı incelemek için http://www.urwerk.com/