Marine Chronograph Annual Calendar

  • 139 SHARES

Ulysse Nardin yeni yıllık takvimli modeli ile Marine Chronometer koleksiyonunun 20. senesini kutluyor.

Her ne kadar Ulysse Nardin’in denizcilikle olan ilişkisi 19. yüzyıl gemilerinin saatlerine kadar dayansa da Marine Chronometer koleksiyonunun doğuşu 1996 senesinde gerçekleşiyor. Marka bu koleksiyona olan bağlılığını iki yeni modelle gösterdi. Bu modellerden birisi Grand Deck Marine Tourbillon diğeri ise Marine Chronograph Annual Calendar.

Triple calendar (gün göstergesine ek olarak ay göstergesine de sahip modeller) ve perpetual calendar arasında bir yarı yol özelliği göstermekte olan annual calendar komplikasyonunu barındıran mekanizma senede bir defa şubat ayında ayarlanmayı gerektiyor. İşte bu komplikasyon ile desteklenmiş olan yeni Marine Chronograph modeli de saatin 20. yılına atıfta bulunarak saat meraklılarını heyecanlandırıyor. Ancak bu sene tanıtılan modellerde çokça karşımıza çıkan bu komplikasyon yüksek saatçilik dünyasının yeni trendlerinden biri halini almış gibi görünüyor. (Omega’nın Globemaster Annual Calendar modeli, IWC’nin bu komplikasyonu barındıran yeni modeli ve Montblanc’ın Heritage Chronométrie Annual Calendar modeli gibi)

ulysse-nardin-annual-calendar-3

Saatin tasarımsal kodlarını inceleyecek olursak öncelikli olarak saati üç farklı renk varyasyonuyla görüyoruz. Yumurta kabuğu kadran rengi, gümüş tonu kadran rengi ve lacivert kadran rengi gümüş ya da altın tonları ile vurgulanmış olarak tanıtılıyor. Tüm modellerde romen rakamlarına yer veriliyor. Kadranda saat üç konumunda yer alan 30-dakika alt kadranı, saat 9 konumunda yer alan small seconds ve ay alt kadranları ve saat 6 konumunda yer alan 12-saat alt kadranı da bu tasarımsal kodlara uyar nitelikte.

ulysse-nardin-annual-calendar-2

43 mm’lik kasa çapına sahip model, hem paslanmaz çelik hem de pembe altın kasa materyalleri ile tamamlanılırken tepe kolu üzerinde kayış materyali ile uyumlu olarak eklenmiş olan kauçuk parçası da ayrıca kullanım kolaylığı sağlamayı amaçlıyor. Aynı zamanda saat bir denizciye uygun olacak şekilde 100 metrelik su geçirmezlik özelliği ile destekleniyor.

Yeni modelde UN-153 mekanizmaya yer veriliyor. Bu mekanizma ile normalde sayısı 30’ları geçen annual calendar parçalarının sayısı 12’ye düşürülüyor. Bu özellikli mekanizma aynı zamanda kasa arkasından da incelenebiliyor.

ulysse-nardin-annual-calendar-4

Modelin paslanmaz çelik versiyonu yine paslanmaz çelik bilezik ile gelirken diğer versiyonları timsah derisi kayış ya da metal detaylı kauçuk kayış ile kullanılabiliyor.