TEKNOLOJİK VE KLASİK RAPSODİ

  • 1 SHARES

LM101, 2021’e teknik ve tasarım başlıklarında güncellemelerden geçtiği üç yeni modeli ile adapte oluyor.

MB&F’in mekanik kol saatleri özelinde yüksek saatçilik felsefesine giriş modeli olarak tanımlanabilecek olan LM101, markaya ait ilk tasarım olmamasına rağmen bu şekilde anılması için geçerli birden çok sebebi vardı. 2014 yılında tanıtılan saat, manüfaktür üretimi bir kalibre taşıyan ilk modeldi. Bir anlamda MB&F’in sadece deneysel ve fütürist tasarımları hayata geçirmekten çok daha fazlasına kabiliyeti olduğunu sembolize ediyordu. 18. ve 19. yüzyıla ait cep saatlerinden ilhamla yaratılan LM101, tam da kasasında bu formu benimsemesi sebebiyle markanın diğer modellerinin yanında görece klasik olarak tanımlandı. Klasik olarak etiketlenebilecek tek özelliği bu olsa da, manüfaktürün LM101 ile imza attığı ilklerden bir diğeri olduğu için önem teşkil ediyordu. MB&F’in kurucusu Maximilian Büsser için tasarım: “100 yıl önce doğsaydım nasıl bir saat tasarlardım?” sorusuna verilen zaman sınırlaması olmayan bir cevaptı. Kalibre LM101 ise marka için kuruluşunun üstünden 9 sene geçtikten sonra ulaşılan bir mihenk taşı oldu, bu yüzden de 7 sene boyunca bağımsız bir manüfaktürün vurgulayabileceği kadar vurgulandı.

MB&F, 2021 ajandasında LM101 için artık başka detayları parlatma vaktinin geldiğini düşünmüş olmalı ki marka, hem teknik hem de tasarım açısından modelde belirgin değişikliklere gitme kararı alıyor. Çoğu zaman kadran arkasına gizlenen hassasiyet meselesinin başrolü üç boyutlu balans çarkının yine merkezde konumlandığı yeni üç model, farklı kadran renklerine ve kasa materyallerine sahip. Yeni LM101’lere uygulanan üç farklı renk ve materyal kombinasyonları şu şekilde: mor kadran ve beyaz altın kasalı LM101 WG Purple, koyu mavi kadran ve kırmızı altın kasaya sahip LM101 RG Blue ve son olarak açık mavi kadran ve paslanmaz çelik kasalı LM101 Steel Blue. Özellikle paslanmaz çelik MB&F’in sıklıkla kullandığı bir materyal olmadığı için altının çizilmesini hak ediyor. Üç model de kadranda seçilen renkler ile kontrast oluşturacak timsah veya dana derisi kayışlar ile tamamlanıyor. Bezel inceltilerek kadran ferahlatılırken, eski modellerden saat 3 ve 6 arasında yer alan Legacy Machine işlemesi de kaldırılarak bu hissiyat optimize ediliyor.

Bu minimalist güncelleme, saat ve güç rezervi göstergesini barındıran alt kadranların çaplarının LM101’in eski versiyonuna kıyasla büyütülmesine yardımcı oluyor. Kadranda merkezde konumlanan balans çarkına ise yine bir bağımsız manüfaktür olan H. Moser & Cie. üretimi bir çift denge yayı eşlik ediyor. Tasarımdaki üç boyut efekti her zaman olduğu gibi görünmezlik etkisi yaratan ince kubbeli safir cam ile sürdürülmekte. 40 mm’lik kasa çapına sahip modeller unisex olarak tasarlanıyor ve fotoğraflarda bu özellik olabildiğince vurgulanıyor. Elle kurmalı LM101 kalibre ile çalışan saatlerin güç rezervleri ise 45 saat. MB&F, yeni modelleri ile LM101 için 2021 ve sonrasını da düşünerek tüm hazırlıklarını tamamlamış gibi görünüyor.