TARİHTEN KESİTLER

  • 324 SHARES

Speedmaster Calibre 321, Omega’nın klasik hikaye anlatımından beklenildiği üzere inovasyon ve eskileri yad etmek üzerine yoğunlaşıyor.

Tarihe geçmiş saat modellerinin güncel versiyonlarıyla karşılaşmak, markaların mazileri ile günümüzün gelişen teknolojilerini karşılaştırmamıza olanak sağlıyor. Bir diğer taraftan, klasik ve yenilik denklemi arasında ince bir çizgi olduğunu da unutmamak lazım. Zira, halihazırda belirli bir kitleye hitap eden, alışılmış tasarım ve mekanik özelliklere sahip saatlere getirilen yenilikler, beklentileri karşılayabilir yahut hayal kırıklığına neden olabilir. Bu balansı istikrarlı bir şekilde tasarım DNA’sına işleyen ve mirasını yeni modeller üzerinden geliştiren markalardan biri de Omega. Arşivinde İkinci Dünya Savaşı’nda pilotların bileğinde yer almış ve uzaya çıkmış saatlerin var olması, markanın ekseriyetle neden geçmişinden referans aldığını açıklıyor. Bu noktada, 1957’de aslen profesyonel yarış pilotları için tasarlanan ve bu yıl 65. yaşını kutlayan Speedmaster’ın yeni versiyonuna değinmemek olmaz.

Omega Speedmaster, 65. yılında, manüfaktürün patentli beyaz altın alaşımı olan Canopus GoldTM kasa ve bilezik versiyonu ile yeniden yorumlanıyor. Yeni sürüm, temelde markanın ilk Speedmaster modeli CK2915-1’i referans alırken, sembolik göndermelerde ise CK2915 modellerine özgü vintage Omega logosu ve oval “O” tipografisi yeniden kadrana işleniyor. 1957 yılındaki ilk Speedmaster ve Apollo görevlerindeki modellerin orijinal güç mekanizması Calibre 321, markanın özgünlüğünden ödün vermeden ürettiği parçalardan. Yeni modelde özellikle Calibre 321’in kullanılmasını Speedmaster tarihine mekanik bir ithaf olarak da yorumlayabiliriz. Omega, kutlamaya son noktayı, saatin arka yüzünde markanın simgesi olan denizatı işlemesiyle koyuyor.