TAG HEUER MONACO’NUN YARIM YÜZYILI

  • 224 SHARES

Tag Heuer’in kesinlikle doğru olduğu bir konu varsa o da güzel şeylerin kare paketlerde sunulduğu. Marka özelinde ise bunun sağlaması Tag Heuer Monaco ile yapılabiliyor. Modelin yarım asırlık ömrünü kutlamak adına tanıtılan Tag Heuer Monaco 50th Anniversary 1970’s Special Edition’ı detaylandırıyoruz.

The Monaco, ilk otomatik kronograf olması ile bilinirken, aktör Steve McQueen’in 1970 Hollywood yapımı “Le Mans” isimli filmde takması ile popülerliğini bir hayli artırmış bir model. Saatin 50. yaşına özel yeni tanıtılan versiyonu ise, vintage kodlarının günümüzde hala geçerli olduğunun bu yüzden de ekstrem değişikliklere gidilmesinin gerekli olmadığını tasarımı ile belli etmekte.

Sadece 169 adet üretilen Tag Heuer Monaco 50th Anniversary 1970’s Special Edition, adından anlayabileceğiniz üzere 1970’lere adanmış bir model ve bu durum tasarım kodlarındaki en ufak detayda bile okunabilmekte. Tasarlandığı yıllara vurgu yapmak adına yeni modelin kadranında dönemin popüler işlemesi Côtes de Genève’e yer verilirken, renk kodlarında da yeşil ve tonları seçilerek vintage efektin devamı sağlanıyor. Otomatik kurmalı Calibre 11 ile çalışan saatin 40 saatlik bir güç rezervi bulunmakta. Modeli tanıtıldığı ilk günden beri farklı kılan ise 39 mm x 39 mm’lik kare kasası ve orijinal “Monaco Heuer” logosu. Özel bir edisyon oluşunun altının çizildiği tek alan ise modelin ön yüzü değil. Zira kasa arkasındaki “1969-1979 Special Edition” ve “One of 169” ibareleri bu önermeyi kanıtlamakta bir hayli başarılı.