SIRA YASTIK KASADA

  • 168 SHARES

Perpetual takvim komplikasyonlu modeller akla gelince en kuvvetli duruşu sergileyen marka Patek Philippe. Yeni pembe altın kasa/gümüş kadranlı 5940R çok da alışık olmadığımız yastık kasa formunu tekrar en yukarıya taşıyor.

İlk olarak 2012 yılında sarı altın kasalı versiyonu ile karşımıza çıkmıştı 5940. Patek Philippe’in en güzel uyguladığı sistem olarak kabul gören modelin nadirliğinin korunması adına da daha sonra başka değerli metal versiyonlara yerini bırakmıştı. Uzun zamandan beri sanki hissediyormuş gibi tekrardan renkli altın bir modeli beklerken hamle Basel’de geldi ve 5940R tanıtıldı. Perpetual (daimi takvim) modeller esasında PP’nin dominasyonu altında gibidir. Fakat benim gözümde 5940 yastık kasalı formuyla piyasadaki bütün daimi takvimlilerden daha özel. Modeli komplikasyon açısından incelediğimizde söylenecek hiçbir söz yok. 3 alt kadran ile toplamda 6 fonksiyonu belirtme başarısı ki bu yüzyıllık bir hassasiyet ile hiç ayar yapmadan, ay, artık yıl, gün, ayın günü, gece/gündüz ve ay fazını gösteriyor. Kasa formu itibari ile kesinlikle hem elegan hem de yarı spor giyimi destekliyor ve şaşırtıcı derecedeki kasa kalınlığı (8.6 mm) sayesinde boyundan büyük işlere kalkışmış oluyor.
Bu mükemmel performansın en büyük destekçisi 1977 yılında Patek Philippe tarafından geliştirilen 27.5 mm çapındaki Caliber 240 Q. Mikro rotor sayesinde üzerinde diğer fonksiyonlara hatırı sayılır yer açılmış olan 240 Q günümüze sadece birkaç inovatif modifikasyon ile tekniğinden hiç ödün vermeden geldi. Saat camiasında, üreticiler içinde, dergilerde, sosyal medyada ve koleksiyonerler arasında bitmek tükenmek bilmeyen bir tartışmadır günümüzün en değerli ya da en etkileyici komplikasyonunun ne olduğu. Sorunun cevabı aslında biraz da görecelidir. Zamanın bu kadar hızlı akıp gittiği bir yüzyılda benim için tamamen mekanik yollar ve ciddi analitik hesapların kalibrelere mükemmel adaptasyonları sayesinde kibrit kutusundan bile daha küçük bir alanda işleyişin bu kadar hassas bir şekilde benim tüm ihtiyaçlarımı gidermesinden dolayı maalesef ben pek göreceli olamıyorum. Bana göre ciddi koleksiyon merakı olan herkesin bulundurması gereken bir komplikasyon, üstelik tüm oklar ve araştırmalar konu perpetual takvim olduğunda tartışmasız Cenevre kökenli marka Patek Philippe’e yöneliyor. Böyle bir şahesere sahip olabilmek için defalarca denemek, bileğe takıp hissetmek ve tabii ki de hesap kitap yapmak gerekiyor. Pembe altın gümüş kadran kombinasyonu ve Breguet saat rakamları, buna ek olarak altın saat ve dakika ibresi ile mükemmel bir ahenk içerisinde gözüken 5940R komplikasyonuyla da çekim merkezi. Ayrıca okunurluk avantajı, alışılagelmişin dışındaki kasa biçimi ve narin duruşu ile tüm perpetual takvim modellerinin en eşsizi. Hatırlatmam gerekirse pembe altını fazla dikkat çekici bulanlar için güncel koleksiyonda beyaz altın/siyah opalin kadranlı versiyon 5940G de mevcut.