Seiko’nun Mekanİk Portfolyosu

  • 282 SHARES

Seiko’nun Presage Koleksiyonunun 60. yılına özel olarak geliştirdiği yeni modeli, markanın tarihine verdiği önemin en sade temsilcisi.

Giriş seviyesi mekanik saatlerden bahsettiğimizde en iyi referans örneklerinden birini oluşturan Seiko Presage Koleksiyonu Japon maison tarafından yeni tasarımlar ile beslenmeye devam ediyor. Urushi-lake (Seiko’yu özel kılan lake tekniklerinden biri) kadranı ve otomatik kronografı ile başarılı bir yüksek saatçilik enstrümanı sunan SRQ021J1 güç rezervi göstergeli mekanizma ile desteklenmiş.

1956_-eu-_trim
Saatin 1956 senesinde üretilmiş versiyonu

Seiko’nun bu özel model ile gelişinin arkasında yatan tarihi bir sebep de var. Bu sene manüfaktür, Seiko Marvel koleksiyonu ile birlikte ilk otomatik mekanizmasını geliştirişinin tam 60. senesini kutluyor. Güncellenen modelde kasa şekli, kadran rengi, ibre ve indeks detaylarında; 1956 senesinde geliştirilen orijinal modele sadık kalınıyor. Saatin 45 saatlik güç rezervi ile çalışan otomatik 6R27 mekanizması (aynı zamanda elle kurmalı) 40.5 mm’lik kasası ile de oldukça zarif bir formda.

sarw027_ima_1_2016

60. sene özel tasarımı Morioka, Seiko Shizuku-Ishi saat stüdyosunda -yani eski modelinde de geliştirildiği atölyede- geliştiriliyor ve yıl dönümüne özel olarak 1.956 adetle limitli olarak tanıtılıyor.
60. yıl özel kutusu eşliğinde satılan saat, Seiko’nun tarihine ve geleneklerine sadık kalan duruşunun en yalın temsilcilerinden biri.