Ressence’In Ana Akıma Adım Atışı

  • 20 SHARES

Dalış saatleri arasında farklı bir yere sahip olan Ressence yeni Ressence Type 1 Squared modeli ile ana akım saatler arasında yerini alıyor. Hem de çok daha saf bir tasarım ile.

Benoit Mintiens’in ana akımdan tamamen uzak çarpıcı modellerinden sonra farklı bir dünyaya adım atışı oldukça enteresan olarak değerlendirilebilir. Çünkü yüksek saatçilik ustasının farklı iç içe geçmiş disklerden oluşan kadranlarına destek olan ‘likit’ ile tamamladığı modelleri ile Resence bu sene çizgisini değiştirerek farklı bir alana kayıyor. Marka bu hafta SIHH’in Carré des Horlogers bölümünde yer almadan önce Ressence Type 1 Squared ile farklı renklerde kadran ve değiştirilebilir kayış tasarımları eşliğinde (Rutenyum, gümüş ve gece mavisi) Type 1 koleksiyonundaki diğer parçaları kayıtsız hale getiriyor. Saatin kare formuna dönüştürülen yastık kasası 41 mm çapında ve 11.5 mm inceliğinde bu özelliği ile de diğer Ressence Type 1 modellerinden (13 mm kalınlığında) biraz daha ince.

ressence_04

Günlük kullanıma uygun tasarımları ile “horolojik yaratılar” olarak karşımıza çıkan modellerin Ressence minvalinde en sadık kaldıkları detay ise ROCS 1 (Ressence Orbital Convex System) komplikasyonlu ETA 2824/1 bazlı kalibreleri oluyor. Manüfaktürün kendi geliştirdiği disklerden oluşan döner kadran, mekanizma ile ortak bir disk üzerinde ilerliyor. Saat, bu özelliği ile tepe kolu ibaresini saatin sağında yer alan bir pim olmak dışına çıkarıp kasa arkasına taşıyor. Farklı bir mekanik dünyanın kapılarını aralayan mekanizma yine senenin en yenilikçi parçalarından biri.