Girard-Perregaux’nun Tourbillon Detayları

  • 237 SHARES

Girard Perregaux yenilenen Laureato’da tourbillon’un detaylarını materyal tercihleriyle birleştiriyor.

Laureato, Girard-Perregaux’nun 1970’lerdeki spor-lüks çelik akımına dahil olmasına imkan veren, İtalyan kültüründen etkilenen ve yüksek saatçilikte quartz’ın etkisi kırılmaya çalışılırken bu duruma zıt bir şekilde quartz mekanizmayla sunulan bir parçaydı. Ama belirtmemiz gereken bir şey daha var; Laureato 70’lerin bu alanda yarışan belki de en zarif modeliydi, dairesel bezel üzerinde yer alan sıra dışı sekizgen bezelin bunda payı büyük, aynı şekilde kadranın her daim retro hissettirmesinin de hakkını vermemiz gerekir. Girard-Perregaux geçtiğimiz yıl Laureato’yu mavi ve beyaz kadranla (her ikisi de 225 adetle limitliydi) yenileyerek koleksiyonu tekrar gündeme getirdi. Bu yıl ise Laureato küçük makyaj hamleleriyle sunuldu, fakat bu müdahaleler büyük değişiklikler getirdi.

gp laureato 2

Bahsedeceğimiz model 45 mm’lik titanyum kasayla sunulan Laureato Tourbillon, ancak seri genel anlamda boyut çeşitliliği yaratarak SIHH 2017’ye geldi. Koleksiyon kadınlar için üretilen 34 mm’lik modelle birlikte erkekler için tasarlanan 42 ve 38 mm’lik zarif saatlere de sahip. Fakat öne çıkarılması gereken asıl üye Laureato Tourbillon. Kendisi iki varyasyonuyla tercih edilebiliyor, titanyum kasa üzerindeki beyaz altın ya da pembe altın detaylarla. Ve bu küçük altın farkları modelin genel görüntüsünü, doğal olarak mekanizmanın duruşunu da değiştiriyor.

Otomatik kurmalı manüfaktür kalibre GP09510 Laureato Tourbillon’un bütünlüğünü bozmamak için beyaz veya pembe altın dokunuşlarıyla üretilmiş, dolayısıyla mikro-rotor ve klasikleşmiş Girard-Perregaux Tourbillon’u da bu değişimlerden etkilenmiş. Clou de Paris motifiyle zenginleşen kadran az önce bahsettiğimiz retro duruşun etkisini artırıyor, aynı şekilde artık timsah derisi kayış da spor-lüks çelik sıfatının yoğunluğunu indirgeyerek yeni Laureato’yu daha ağırbaşlı bir saat haline getiriyor.