Parmigiani’nİn Kültleşen Teleskobİk İbrelerİ

  • 207 SHARES

Yeni Ovale Pantographe teknik yeterliliklerini görsel bütünlükle sunuyor.

Parmigiani Fleurier’nin restorasyon bölümünün ne kadar önemli bir görevi olduğundan daha önce bahsetmiştik. Marka bünyesinde çalışan saat ustaları buradaki vintage parçalarla zaman geçirerek onların bakımını ve modernizasyonunu sağlıyor, sonucunda da tradisyonel teknikleri öğreniyorlar ve bunları güncel koleksiyonlarda kullanma fırsatını yakalıyorlar. Üstelik manüfaktürün restorasyon atölyesi dünyadaki en geniş çaplı hizmetlerden birini verdiği için de atölyenin kapısından içeri giren modeller çoğunlukla benzersiz oluyor, tıpkı Pantographe’a ilham veren 1780’den kalma bir cep saati gibi

parmigiani2

Hafta içinde SIHH’de tanıtılan Ovale Pantographe bir yönüyle var olan bütün güncel modellerden ayrılıyor: Saatin beyaz altın kasası oval forma sahip olduğu için merkezdeki ibrelerin kasa çeperine uzaklığı her açıda farklı mesafeler yakalıyor. Bu yüzden dakika ibresi küçük bir mekanik oyunla mesafe kısaldıkça kısalıyor ve uzadıkça da uzuyor. Esin kaynağı tıpkı 18. yüzyıldaki cep saatinde olduğu gibi teleskoplar. 30 ayrı parçanın kullanıldığı ibreler mekanizmadaki kamlara bağlı olan mandallarla aktif hale geliyor. Ancak Parmigiani Fleurier’nin Pantographe özelindeki başarısı mekanizmayı cep saatinden alıp bir kol saatine entegre etmekte yatıyor. Ayrıca bir diğer başarı da güç rezervinde yatıyor; yalnızca 267 parçadan oluşan elle kurmalı PF111 kalibre tam kurulmayla 8 gün boyunca canlı kalabiliyor ki 4.9 mm kalınlığı olan minimal bir mekanizma için bu büyük başarı.
Tarihi, güç rezervini ve zamanı okuyabileceğimiz kadranın teleskobik ibrelere ek olarak bir başka özelliği de gümüşi renkteki tanecikli zemin dokusu. Bu kadran detayı modelin halihazırda var olan retro çizgisini pekiştiriyor ve beyaz altın kasayla uyum yakalayarak bütünlüğü sağlıyor. Geçtiğimiz modellere oranla yeni Ovale Pantographe daha bütünlüklü ve ağırbaşlı, Parmigiani bu kez teknik özelliklerini modelin kimliğiyle örtüştürmeyi başarmış.