QP Test: Omega Speedmaster HB-SIA Co-Axial GMT

  • 25 SHARES

Bu ayki test saatimiz Omega’nın ikonik serisi Speedmaster’dan. Dünya’nın çevresini sadece Güneş’ten aldığı enerji ile katetmeyi amaçlayan Solar Impulse uçak projesine atfettiği ve her saat kasasının özel olarak numaralandırıldığı Speedmaster HB-SIA iki hafta boyunca bileğimde günlük koşullarda teste tabi tutuldu. Yazı Beran Toksöz.

 

GENEL TASARIM

Speedmaster kelimesi yüksek saatçilikte son yıllarda en çok duyulan isimlerin başında geliyor. Klasik kasa tasarımının en modern şekilde yorumlandığı HB-SIA, titanyum materyalinin soğuk metal rengi, karbon fiber kadran ve siyah bezel ile güçlü bir ton uyumu yakalıyor. Karbon fiber kadranın yarattığı alacalı görüntü özellikle ışıklı ortamlarda ortaya çıkıyor. Bezelin üzerinde görünen saat 1 yönündeki turuncu yazı, modelin imzası niteliğinde ve oldukça dikkat çekici. Kasa, bezel ve kauçuk kayışın ortak yarattığı birleşim detayları son derece ergonomik.

10/10

omega

ÖZELLİKLER 

Saat, dakika ve kronograf saniye fonksiyonlarına ek olarak, yine merkezden 24 saatlik zaman dilimli GMT fonksiyonu mevcut. Toplam 12 saatlik ölçüm yapabilen kronografa ek olarak, model, saatte 300 km’ye kadar tur hızını hesaplayabiliyor. Saat 9 yönünde saniye alt kadranı bulunuyor. Ayrıca tarih göstergesi de mevcut.

10/10

KULLANIM KOLAYLIĞI

Kronograf fonksiyon butonlarının kullanımı gayet rahat. Kilitli tepe noktası, su geçirmezliği maksimumda tutmak için birçok kez döndürülerek açılıyor. Tarih fonksiyonu ve ikinci ülke saatini ayarlamak hayli basit.

9/10

OKUNURLUK

Karbon fiber kadranının dokusu; üç alt kadran; merkeze bağlı dört ibre; hız indeksli geniş bezel ve tarih fonksiyonu… Tüm bunları saydığımız zaman saat çok karmaşıkmış gibi gözüküyor fakat Omega etkili bir renk kontrastı yakalayarak tüm fonksiyonların hem gece hem de gündüz hiç karışmayacak şekilde okunurluğunu sağlıyor. Burada gözümüze takılan tek unsur tarih göstergesinin biraz zor gözlemlenmesi ve 24 saatlik ikinci ülke zaman ibresine alışmanın biraz zaman alması diyebiliriz.

9/10

KAYIŞ VE TOKA

Mat siyah kauçuk kayışın dış kısmının tasarımı kasayla uyum içerisinde. Materyal bilekte hiç hissedilmiyor ve kayış arkasındaki bal peteği şeklindeki kabartmalar kauçuk kayışın terleme yapmasını engelliyor. Saatin tek tarafa katlanabilen tokası ise rahat bir kullanım sunuyor.

8/10

KASA

Model 44.25 mm’lik kasa çapına sahip olmasına rağmen, geniş siyah bezelinden dolayı çok daha minimal gözüküyor. Fırçalanmış titanyum kasanın üzerindeki takimetre bezelinin, kasaya içbükey şekilde tutturulmuş olması, saate vintage bir hava katarken, kasanın yanından baktığınızda da tok bir görünüm sunuyor. Kasanın arka yüzünde mavi tonlarının hakim olduğu Solar Impulse uçağının resmi bulunuyor. Ayrıca her saat kasası bu projeye atfen özel olarak numaralandırılmış.

9/10

SES

Mikro rotorun dönüş sarsıntısı kesinlikle belli olmuyor. Saatin kronograf fonksiyonu ve genel işleyişi epey sessiz.

9/10

BİLEKTEKİ KONFOR

Kauçuk kayış bilekte kesinlikle dönmüyor. Kasa materyali titanyum olduğundan saat, boyutuna göre oldukça hafif ve bilekte baskı yaratmıyor.

9/10

KALİBRE

İnovatif Co-Axial eşapman ile donatılmış manüfaktür kalibre 3603, toplam 52 saatlik güç rezervine sahip.

9/10

FİYAT POLİTİKASI

Speedmaster serilerinin tartışılmaz popülerliği, HB-SIA modelinin dikkat  çekici tasarım detaylarında da gizli. Birçok fonksiyonun manüfaktür Omega kalibresiyle sunulması ve her modelin numaralandırılarak kişiye özel olmasını da göz önünde bulundurursak, ücretlendirme politikası doğru yapılmış.

10/10

FİYAT

21.500 TL

QP PUAN; 92