QP Test: Blancpain Fifty Fathoms

  • 34 SHARES

Blancpain’in profesyonel dalış segmenti Fifty Fathoms’un şehir hayatına adapte edilmiş versiyonu olan, ayrıca 300 metreye kadar su geçirmeyen Bathyscaphe Flyback Chronograph, günlük koşullarda iki hafta boyunca test edildi. Yazı Beran Toksöz.

GENEL TASARIM

Fırçalanmış mat siyah seramik kasa yüksek saatçiliğin kartelasında nadir bulunan bir ürün. Keskin hatlara sahip modelin sertliği, indekslerinin ve liquidmetal enjekte edilmiş bezelinin parlaklığıyla daha zarif bir görüntü kazanmış. Tasarım, açıkça profesyonel amaç için hazırlandığı izlenimi verdiği gibi günlük kullanıma da uygun.

10/10

blancpain

ÖZELLİKLER

300 metre su geçirmezliği bulunan model, flyback özellikli merkez saniye ve iki alt kadrandan 12 saatlik ölçüm yapabilen kolon çarklı kronograf barındırıyor. Saat ve dakika fonksiyonlarına ek olarak ayrı bir alt kadranda saniye fonksiyonu ve saat 4:30 konumunda tarih göstergesi mevcut. Hassasiyeti COSC sertifikası ile belgelenmiş modelin tek tarafa dönen dalış süresini hesaplamaya yarayan 120 dişli bezeli de var.

10/10

KULLANIM KOLAYLIĞI

Kilitli tepe kolunun açılışı son derece rahat. Sadece tarih ve saat ayarlamak için tepe kolunu çekmek biraz zahmetli. Kronograf düğmelerinin basışı, kavraması ve sesi çok etkileyici. Saatin bezelini döndürmek için biraz güç uygulamak gerekiyor fakat o da aynı rafine hissi vermeyi başarıyor.

8/10

OKUNURLUK

Saatin en başarılı özelliklerinden biri de kuşkusuz okunurluğu. İbrelerin kalınlığı ve parlaklığı indeksler ile beraber çok rahat seçilmesine imkan veriyor. Kırmızı uçlu kronograf ibresinin takibi flyback butonuna basıldığında dahi son derece kolay. Alt kadrandaki kronograf sayaçları saat ve dakika fonksiyonlarının okunurluklarına göre biraz ikinci planda kalmış. Tarih penceresi gayet belirgin ve kadran kalabalığından uzaklaştırılarak okunurluğu optimize edilmiş. Gece ise saatin saniye ibresinde dahi mükemmel okunurluk mevcut.

10/10

KAYIŞ VE TOKA

Sentetik Nato kayışı ilk defa kullandığınızda biraz garipseyebilirsiniz, marka logolu toka ve Nato kayışı destekleyici metal bar köşeli ve sert hatlara sahip. Fakat çoğu Nato kayışın aksine toka ayarlama bölümlerinde kullanılan deri kuvvetlendirici sayesinde kayışın sökülmesi önlenmiş. Sentetik kayışın kalite ve sağlamlığı piyasadaki birçok modele göre çok daha etkileyici.

7/10

KASA

43.6 mm çapındaki fırçalanmış siyah mat seramik kasa ve mat siyah bezel saatin büyüklüğünü indirgemiş. Kasa sert hatlı ve köşeli kıvrımları ile siyah renkte olmasına rağmen ışığı çok güzel yansıtıyor. Tüm elementlerin siyah olması ( tepe kolu ve kronograf butonları dahil) kasaya tokluk kazandırmış.

9/10

SES

Saatte 36 bin salınım gerçekleştiren kalibrenin sesini kulağınızı yaklaştırıp dinlemenizi tavsiye ederim. Saat aksamı ile beraber rotor dönüşü ve kronograf işleyişi neredeyse sessiz. Fakat profesyonel bir gereç olduğundan dolayı bezel ve kronograf buton düğmelerine çalıştırırken bakmasanız bile sesi rahatlıkla duyabiliyorsunuz.

10/10

BİLEKTEKİ KONFOR

Sentetik kayışın yumuşaklığı sayesinde model bilekte hissedilmiyor ve mükemmel bir kavrama sağlıyor. Yalnız bileğinizi bir yere dayadığınızda kayış destekleyici barların açıya göre rahatsızlık verme ihtimali var. Seramik kasalı saat kütlesine oranla bilekte kendini hiç hissettirmiyor.

8/10

KALİBRE

31.8 mm çapındaki otomatik kurmalı manüfaktür F385 kalibre yaklaşık 50 saatlik bir güç rezervine sahip ve toplam 322 parçadan oluşuyor. Saatte 36 bin salınım yapan mekanizmayı ve kronograf butonuna bastığınızda aktive olan kolon çarkını saatin arka yüzeyindeki safir camdan gözlemleyebilirsiniz.

10/10

FİYAT POLİTİKASI

Flyback fonksiyonlu kronografa sahip bir model, yüksek mühendislik kodlarını en üst mertebede taşıyor. Manüfaktür kalibre, yüksek teknoloji ürünü kasa-bezel ve mükemmel kalite anlayışını düşünecek olursak Blancpain’in fiyat politikasını makul bulabiliriz.

8/10

FİYAT

17.600 İsviçre Frankı

QP PUANI; 90