QP Test: Tudor North Flag

  • 9 SHARES

Bu sayıdaki saatimiz, Tudor’un manüfaktür kalibreli üstün performans saati North Flag. Geçen sene SalonQP’de üç gün boyunca buz heykelin içinde tutulan ve her kontrol ettiğimde dakik şekilde çalışan modeli çok zorlu koşullarda deneyemesem de, günlük kullanımda tam bir ay boyunca test ettim… Yazı Beran Toksöz

GENEL TASARIM

Fırçalanmış paslanmaz çelik kasa üstün performans saatlerinde kullanılabilecek en iyi kasa çeşidi. Çizikler maksimum seviyede absorbe edilmiş oluyor. Saatin kıvrımları hem fontlarda hem de kasa kayış detaylarında son derece keskin ve maskülen. Mat siyah seramik orta bezel konsept olarak kalın tasarlanmı. Saatin bütün kabalığını perdeleyerek estetik bir görünüm kazandırıyor.

9/10

ÖZELLİKLER

Saat 9 pozisyonundaki güç rezervi göstergesi, saat 3 yönündeki tarih penceresi ve merkez odaklı saat, dakika ve saniye fonksiyonları. Amaca hizmet eden bir model olduğu için fonksiyonlar son derece sade ve net. 100 metreye kadar su geçirmezliği olan saatin hassasiyeti COSC sertifikasıyla belgelenmiş.

8/10

KULLANIM KOLAYLIĞI

Kilitli tepe kolunu açıp saati ayarlamak gayet rahat. Saati eğer kullanmamışsanız güç rezervini tamamı ile doldurmak için tepe noktasını sadece 40 tur döndürmeniz yeterli. Tepe noktasını bir defa çektiğinizde tarihi, iki defa çektiğinizde ise saati ayarlıyorsunuz.

10/10

OKUNURLUK

Modelin saat indeksleri kadrana üç boyutlu efekt yaratılarak yerleştirilmiş, bu sayede tüm indeksleri saate hangi açıdan bakarsanız rahatlıkla görebiliyorsunuz. Gündüz okunurluğuna gelecek olursak, kalın beyaz ibreler ve sarı rengi ile dakika, saat ibresinden bariz şekilde ayrılıyor ve saniye ibresinin anlık akışı çok rahat okunuyor. Gece okunurluğu ise benim en sevdiğim cinsten; mavi tonunda ve zifiri karanlıkta bile saniye de dahil olmak üzere maksimum performans sergiliyor.

10/10

KAYIŞ VE TOKA

Keskin görünümlü metal bilezik çok sağlam gözüküyor. Toka kısmında söylenebilecek tek şey eğer eldivenliyseniz emniyet kilidini açtıktan sonra tokayı açmak bazen biraz zor olabiliyor.

8/10

tudor-north-flag

KASA

40 mm çapındaki fırçalanmış paslanmaz çelik kasa ve bilezik saate çok tok bir görünüm kazandırmış. Kasadaki en dikkat çekici bölüm kuşkusuz bezel kısmının iki ayrı materyalden oluşması. Üst bezel ince bir metal halka gibi safir cam ile bütünleşirken mat seramik orta bezel halka saatin kadran kısmının daha elegan durmasını sağlıyor. Ayrıca katmanları sırası ile saydığımızda metal-seramik-metal üçlemesi modele alışılagelmişin dışında bir efekt katmış.

9/10

SES

North Flag’in işleyişi son derece sessiz ve hiç bir koşulda duyulmuyor. Bazen hızlı hareketinizi takriben dönen rotorun sesini duyabiliyorsunuz.

9/10

BİLEKTEKİ KONFOR

Üstün performans saati ve full metal oluşundan dolayı saat biraz ağır gibi gözükse de bilekte çok dengeli ve hiç rahatsız etmeyecek bir konfor sergiliyor.

8/10

KALİBRE

Otomatik kurmalı manüfaktür MT5621 kalibre Tudor’un yeni nesil harikalarından sayılıyor. Hassasiyeti COSC sertifikası ile belgelenirken Saatte 28.800 salınım yapan kalibre yaklaşık 72 saatlik güç rezervi sunuyor. MT5621 saatin safir arka camından rahatlıkla gözlemlenebiliyor.

10/10

FİYAT POLİTİKASI

Üstün performans saati olarak en zorlu koşullarda takılmak üzere tasarlanmış model hem macera arayanlara hem de şehirde sportif giyim tarzını benimseyenler için birebir. Sunduğu özellikler ve dayanıklılığı göz önünde bulundurulduğunda fiyat politikası çok uygun gözüküyor.

10/10

FİYAT

Bilezikli opsiyonu 3.400 Euro; deri kayışlı opsiyonu 3.300 Euro.

QP PUAN; 91