QP Test: Rolex Daytona

  • 36 SHARES

Test saatimiz, profesyonel sürüş listesinin kuşkusuz en başında gelen ve uzun bekleme süreleri sayesinde ulaşılabilen, Rolex’in bu sene Baselworld’de görücüye çıkarttığı siyah seramik bezelli paslanmaz çelik Cosmograph Daytona 116500LN. Daytona bir ay boyunca bizimleydi. İşte sonuçlar…Yazı Beran Toksöz

GENEL TASARIM

Pembe altın ve platin kasadan sonra cerachrom bezel, Daytona’nın en çok arzu edilen paslanmaz çelik modeline adapte edildi. Işık yansımalarına göre degrade bir renge bürünen siyah seramik bezel, yeni tasarım platin enjekte takimetre skalası ile saatin en dikkat çekici yeri haline gelmiş.

10/10

ÖZELLİKLER

Rolex`in benimsediği kural her zaman nettir, saat amaca hizmet etmeli. Bu durumda Daytona’nın özellikleri de o kadar net. Saat, dakika ve 12 saatlik ölçüm yapabilen kronograf fonksiyonlarına ek olarak, saatte 400 km’ye kadar tur veya ortalama hızı hesaplayabilen takimetre de bulunuyor. Kronografın hassasiyetini bozmamak adına Daytona tarih fonksiyonu barındırmıyor.

10/10

KULLANIM KOLAYLIĞI

Kronograf fonksiyon butonları gayet rahat. Ayrıca zaman tutma aşamasında bu düğmelerin basışı gayet yumuşak. Kilitli tepe noktası, su geçirmezliği maksimumda tutmak için birçok kez döndürülerek açılıyor. Saatte kronograf düğmelerinde döner vidalı kilitler olduğu için acil kullanım gerektiğinde kullanıcıyı biraz şaşırtıyor. Tepe noktası bir defa çekildikten sonra saatin ayarlanması ve tepe noktasının döndürülmesi çok kolay.

9/10

OKUNURLUK

Kronograf saatlerde alt kadranları okumak genelde kullanıcıyı biraz zorlasa da alt kadranlardaki kontrast renkli gösterge halkaları sayesinde saatin genel okunuşu bozulmadan kronograf göstergeleri okunabiliyor. Takimetrik skalanın hız rakamları eski modele oranla çok daha belirgin ve okunaklı. Ayrıca Rolex’e özel Chromalight teknolojisi sayesinde saat ibreleri ve indekslerindeki mavi renk mükemmel gece okunurluk performansı sağlıyor.

9/10

KAYIŞ VE TOKA

Düz üç parçalı Oyster kayış çelik bilezikli saatler arasında kuşkusuz en konforlu olanı. Toka kayışın orta sırası cilalı paslanmaz çelik olduğundan bazen çizikler belirgin bir hal alabiliyor. Çelik bileziklerde yaşanan bileği sıkma problemi 5 mm’lik bir genişleme payı sunan tokanın içinde saklı easylink sistemi ile tamamen ortadan kaldırılmış.

9/10

rolexoyster2

KASA

Model 40 mm’lik çapa sahip olmasına rağmen, geniş Cerachrom siyah bezelinden dolayı daha hacimli gözüküyor. Siyah bezel, beyaz kadran ve bezel seviyesine göre biraz daha yüksek konumlanmış safir cam uyumu çok mükemmelliyetçi. Tam donanımlı profesyonel bir sürüş saati olmasına rağmen kasa kalınlığının fazla olmayışı ve yumuşak hatlı kıvrımları sayesinde her türlü kıyafete adapte olabilir.

9/10

SES

Otomatik kalibrenin rotor dönüşü ne duyuluyor ne de hissediliyor. Saat o kadar sessiz çalışıyor ki kronograf fonksiyonu çalışır durumdayken bile bileğinizde uyuyabilirsiniz.

10/10

BİLEKTEKİ KONFOR

Çelik bileziğin bileği kavrayan kısımları saat kasasının en alt seviyesinden bağlı ve bu sayede saatin ağırlığı neredeyse bileğe hiç baskı yapmıyor.

9/10

KALİBRE

Otomatik kurmalı manüfaktür 4130 kalibre yüksek saatçilik piyasasındaki en hassas kronograf kalibrelerin başında geliyor. Hassasiyet artırmak adına kronograf bileşenlerinin sayısı yüzde 60 oranında azaltılan ve 72 saatlik bir güç rezervi sunan kalibre hem COSC sertifikaya sahip ve ayrıca 4130 kalibre kasaya yerleştirildikten sonra Rolex üstün sertifika ölçümlerinde de +2/-2 saniyelik mükemmel sonuçlara imza atıyor.

10/10

FİYAT POLİTİKASI

2000 yılından sonra ilk defa modifiye edilen Cosmograph Daytona önceki versiyonlarına göre çok az bir fiyat farkı ile piyasaya çıkıyor. Yüksek saatçilikte adından çok söz ettiren bu profesyonel sürüş saati, hassas mekanizması, Rolex tacının prestiji ve yeni görünüşü ile mükemmel fiyat skalası içerisinde yer alıyor.

10/10

FİYAT

11.100 Euro

QP PUAN; 95