MEDUSA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 8 ŞEY

  • 96 SHARES

MB&F, L’Epée 1839 ile yeni iş birliğinde ilhamını su seviyesinin altında bulup, yeni horolojik makinesine adapte ediyor. Medusa isimli tasarımı 8 maddede özetliyoruz.

1 İsviçreli saat üreticisi L’Epée ile 10’uncu iş birliğinin ürünü Medusa, iki markanın ne zaman masa başına birlikte otursalar geliştirdikleri, yüksek saatçiliğin tasarım vizyonu olarak deneysel yönünü ortaya koyan saatlerden en yenisi.

2 İlhamını deniz analarının formundan alan Medusa’nın gövdesinde el üflemesi Murano camı kullanılıyor. Bu cam sayesinde deniz canlısının görünümüne benzeyen bir tasarım yaratılırken, materyalin transparanlığı da saatin mekanizmasını görmeye olanak veriyor.

3 Medusa, mekanizmasında iki farklı halkada saat ve dakika göstergelerine yer verirken, tek bir indeks ile saatin okunmasını sağlıyor. 155 parçadan oluşan ve L’Epée manüfaktüründen çıkma kalibre ile çalışan Medusa’nın güç rezervi ise 7 gün.

4 Tıpkı deniz anaları gibi karanlıkta parlama özelliğine sahip Medusa, bu hünerini Super- LumiNova teknolojisine borçlu. Böylece görsellik dışında karanlıkta saati okuma imkanı da yaratılıyor.

5 Masa saati olarak kullanımının dışında, tepeden de asılabilmeye olanak sağlayan mekanizması ise Medusa’yı özel kılan bir yapısal detay. Zira Murano camları ile saatin mekanizmasının ağırlığı birlikte göz önünde bulundurulduğunda markanın başvurduğu 40 cam atölyesinden sadece bir tanesi Medusa’yı çizime sadık kalarak üretebilmiş. Kullanılan camın ağırlığına göre saatin ağırlığı değişiklik gösterse de, ortalama konuşacak olursak Medusa 6 kg.

6 Medusa’nın tasarımı, bağımsız olarak çalışan Fabrice Gonet’ye ait. Tasarımcı saate ait çizimi MB&F’in kurucusu Maximillian Büsser’e ilk kez 2016 yılında gösterse de, satışa sunulması 2019’u buluyor.

7 Medusa’nın yeşil, mavi ve pembe olmak üzere 3 farklı renk alternatifi bulunuyor. Tüm renklerinden sadece 50 adet üretilen bu limitli koleksiyonda tasarımlar, deniz analarının doğal tonları göz önünde bulundurularak renklendiriliyor.

8 L’Epée 1839 ve MB&F’in güçlerini birleştirerek yarattığı her horolojik makinede olduğu gibi Medusa için de bir fiyat bilgisi almak için markayla iletişime geçmek gerekiyor.