LO SCIENZIATO’NUN YENİLENEN NORMLARI

  • 229 SHARES

Panerai’nin yeni tanıttığı Lo Scienziato Luminor Tourbillon GMT PAM00768, klasikleşmiş görünümünü koruduğu 2019 edisyonunda materyal ve renk tercihlerini değiştirerek, inovatif trendlere nasıl adapte olunabileceğinin güncel bir örneğini sunuyor.

Eğer Panerai ünlü bir ressam olsaydı, Lo Scienziato’dan baş yapıtı olarak bahsetmek yanlış olmazdı. İtalyanca bilim adamı anlamına gelen kelime ile Galileo Galilei’ye referans veren ve ilk kez 2010’da tanıtılan modelin yeni sürümü ise bulunduğu senenin inovatif materyal anlayışına göre modernize edilmekte. Saatin kumlama titanyum kasası, kurma kolu ve bezelde kullanılan carbotech detaylar ile yeniden tasarlanırken, tüm bu kulağa ağır gelen materyallerin 47 mm’lik bir kasada sadece 18 gram olması ise Panerai’nin model üzerinden okunabilecek teknik ekspertizine dair kanıtlardan sadece biri. Saatin kasa ve kadranında temel renk seçimi mat griden yana yapılırken, yeşil detaylar ile bu renk sıkıcılıktan bir hayli uzaklaşmakta.

Elle kurmalı P.2005/T kalibre ile çalışan 6 günlük bir güç rezervi sunan kalibrenin toplam 277 parçası bulunuyor. İlk kez 2016 yılında tanıtılan P.2005/T kalibre, markanın kendi bünyesinde ürettiği ilk tourbillon kalibre olma özelliğini taşıyor. Lo Scienziato’nun tourbillon komplikasyonu alışılmışın dışında bir hareketle turunu dikey düzlemde yarım dakikada tamamlıyor. Tourbillon’a ve gece-gündüz göstergesine kadranında yer veren Lo Scienziato’nun 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliği de bulunmakta. 2019’a ait bir klasik olmanın formülünü tek bir saat modeli üzerinden inceleme şansı veren Lo Scienziato’nun sadece 150 adet üretilmiş olduğunu hatırlatalım.