KEŞİF İZLERİNDE

  • 217 SHARES

1952 yılında bilimsel çalışmalar yapmak üzere Grönland’a yollanan ekip üyelerinin bileklerinde yer alan Tudor Oyster Prince Ref. 7808 modelinin 70. yıl dönümü anısına.

Tudor’u genellikle modern tarafı ile Black Bay’in sayısız edisyonu ile eşleştiriyor olmak markanın, hikayesi olan modellerine haksızlık sayılabilir. Hele ki 1952’nin Temmuz ayında bilimsel çalışmalar yapmak üzere Grönland’a yollanan ekip üyelerinin bileklerinde yer alan Tudor Oyster Prince Ref. 7808 modelinin 70. yıl dönümü söz konusu olduğunda. Öyle ki Tudor, İngiliz Kuzey Grönland Seferi’nin ardından geçen yarım asırdan fazla bir süreyi kendi tarzında, en basit hali ile vintage bir modele modernizasyon katarak kutluyor.

Tudor Ranger gücünü kendinden kurmalı mekanik kalibre MT5402’den alıyor. Mekanizmanın güç rezervi “hafta sonu dayanıklı”, bir diğer deyişle cuma akşamı saatinizi çıkarıp pazartesi sabahı yeniden taktığınızda tekrar ayarlama yapmanız gerekmiyor. 39 mm çelik kasa, mat siyah kadran ve saten fırçalanmış çelik bezele; kumaş, doğal kauçuk ve deri veya çelik olmak üzere üç kayış seçeneği entegre ediliyor. Bu seçenekler pekala, modern ve vintage arasında seçim yapmanın bir başka versiyonu olarak yorumlanabilir. Yaklaşık 70 saat güç rezervine sahip model 100 metreye kadar su geçirmezlik direnci de gösteriyor. Yeni modelde radikal değişimlerden söz edemesek de birçok noktanın değiştiğinden bahsedebiliriz. Saniye ibresinin tümünde görmeye alıştığımız bordo rengin, bu model ile birlikte sadece ibrenin ucuna kaydırılıyor olması ve Ranger lakabının kadrana işlenmesi sadece birkaç referans.