GERİ SAYIM MEKANİZMASI

  • 239 SHARES

Apollo 11’in Ay’a adım atışının 50. yıl dönümünü Omega’nın kutlayış biçimini merak edenler için, tanıştıralım: Speedmaster Moonwatch 321 Platinum. Modeli özel kılan temel faktöre odaklanmak adına, ismindeki 321 rakamlarının deşifresi ile işe başlıyoruz.

Kronograf mekanizmalarının doruk noktası olarak kabul edilen Calibre 321’in yeniden üretileceğine dair spekülasyonlar birkaç ay önce kulağımıza gelmiş ve QP No: 25’te bu habere bir köşe ayırmıştık. Tabii o zamanlar mekanizmanın geri dönüşü kadar bu kalibrenin hangi saatte kullanılacağı da büyük bir merak konusuydu. Hatta okuyanlar bilir yazımızı şu son cümle ile noktalamıştık: “Omega mekanizmanın hangi saatte kullanılacağını henüz açıklamadı. Ancak bu yılın Temmuz ayı Apollo 11’in Ay’a yolculuk görevinin 50’nci yıl dönümü olduğundan, bunun bir Globemaster olacağını sanmıyoruz.”

Öngörümüzün doğru çıktığının kanıtı ise yeni tanıtılan Speedmaster Moonwatch 321 Platinum. 1957 yılında Omega Speedmaster modelinde ilk kullanılan mekanizmanın güncellenip bir Moonwatch’ta kullanılıyor oluşu ise tarihi sürecine hakim olduğunuz takdirde enteresanlaşan bir bilgi. Zira kalibre, 21 Temmuz 1969’da ay üzerinde ilk takılan Speedmaster ST 105.012’te kullanılmıştı. Speedmaster Moonwatch 321 Platinum ise yenilenen mekanizmasını safir kasa arkasından görme imkanı tanıyan bir model. 42 mm’lik platinyum kasalı model, siyah deri kayışı ile klasik bir görünüme sahip. İsminden bir parçayı taşıdığı üç alt kadranında Ay’a ait gerçek göktaşı parçalarını kullanan Moonwatch’ı satın almak için ise kışa kadar beklemek gerekecek.