GEOSPHERE’İN YENİ ZİRVESİ

  • 60 SHARES

Montblanc’ın 2018’de tanıttığı 1858 Geosphere, iki sene sonra yeni hedefini İtalyan dağcı Reinhold Messner’a adadığı modeli ile belirliyor.

1920 ve 1930’larda askeri kullanım için üretilen Minerva saatlerinden ilhamla, 2018’de tanıtılan 1858 koleksiyonuna mensup Geosphere’in vintage tasarım vizyonu, dağcılık özelinde kullanılmayı kapsayacak bir şekilde geliştirilmişti. Dolayısıyla, Kuzey ve Güney yarımküreleri gösteren üç boyutlu disklere kadranında yer veren tasarımın yeni limitli edisyonunun dağcı Reinhold Messner’a adanması fikri, model için organik bir gelişme olarak kabul edilebilir.

Keşif ruhunu tüm parçalarında barındıran Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition’ın üretim sayısı bile, Messner’in dağcılık kariyeri boyunca tırmandığı 26.200 feet’ten ilhamla belirleniyor. Modelin kadranındaki disklerdeki haritalarda, kırmızı noktalar ile belirlenen “The Seven Summits” lokasyonları göze çarparken, kasa arkası ise Mont Blanc dağı ve pusula figürleri, Messner’in ünlü listesi ve imzası gibi detaylar ile farklılaşıyor. 42 saatlik güç rezervi olan manüfaktür üretimi Calibre MB 29.25 ile çalışan saatin 42 mm’lik kasası, özel bir bronz alaşımdan üretiliyor. Worldtimer komplikasyonuna sahip Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition’ın kadrandaki diskleri, tüm rotasyonunu 24 saat içinde tamamlarken, saat 9 yönünde ayrıca ikinci bir zaman dilimi göstergesine de yer veriliyor. Tasarımın mavi renkli NATO kayışı ise maceraperest kimliğini bütünleyen en belirgin tasarım detaylarından biri.