BAĞIMSIZLIKTAN DOĞAN BİR İŞ BİRLİĞİ

  • 452 SHARES

Başlığımızın ilk bakışta kendi içinde çeliştiğini düşünebilirsiniz. İş birliğinin taraflarının MB&F ve H. Moser & Cie. olduğunu duyunca ise taşlar yerine oturmaya başlayacak.

Yüksek saatçilik gündeminde iş birlikleri, markaların bir nevi ajandalarına dinamizm katma yöntemi olarak kabul edilebilir. Yeni bir saat modelinin yaratacağı etkiyi güçleri birleştirerek artırmak, iki farklı markanın müşteri profilini aynı çatı altında toplamak gibi noktalar, ilk akla gelen motivasyon sebeplerinden. İki İsviçreli bağımsız saat markasının iş birliği kararı ise, farklı bir yorumlamayı gerektiriyor. MB&F bu kararı kendisi o kadar güzel açıklıyor ki, başka sözcüklerle alıntılamanın gereksiz olduğunu düşünüyoruz. Markanın adı zaten kendini bu konuda ele veriyor. “Maximillian Büsser & Friends” açılımına sahip marka, 2009’dan beri farklı sanatçı ve markalarla iş birliklerine açık oluşu ile biliniyor.

MB&F ve H. Moser Cie. özelindeki iş birliği, bu iki markanın kurucuları Maximillian Büsser ve Edouard Meylan arasındaki arkadaşlıktan beslenen ve çift taraflı bir yaratım sürecini içinde barındıran bir pratikte ilerliyor. İki marka tek bir model üretmek yerine, farklı bir strateji izleyip, MB&F ve H. Moser’in en bilinen tasarım kodlarını birleştirerek iki farklı model yaratma kararı alıyor. İki model de, MB&F’in 15. yaşını ve H.Moser Cie.’nin yeniden kuruluşunun 15. yılını kutlamak adına sadece 15 adet üretiliyor.

MB&F, Legacy Machine 101’i H.Moser’in imzası füme kadran ve çift denge yayı ile güncellerken, H. Moser ise, Endeavour Cylindrical Tourbillon H. Moser x MB&F modeli ile, MB&F LM Thunderdome’un silindirik denge yayı ve 3 boyut anlayışını kadranına taşıyor. Minimalist perspektifini kadranında logo bile kullanmadan gösteren yeni LM101, çelik bir kasaya sahip ve elle kurmalı üç boyutlu MB&F üretimi bir kalibreye sahip. 45 saatlik güç rezervli model, 4 farklı renkteki füme kadran seçeneği ile satışa sunuluyor. Endeavour Cylindrical Tourbillon H. Moser x MB&F de kubbeli safir kristal bir kadran ve çelik bir kasa ile tasarlanıyor. Kadranda ayrıca saat 12 yönünde bir flying tourbillon da bulunuyor. Otomatik kurmalı HMC 810 üç boyutlu kalibre ile çalışan tasarımın güç rezervi ise minimum 72 saat. Modelin hepsi sadece 15 adet ile sınırlandırılan 5 farklı füme kadran renk seçeneği mevcut.