AY’IN YARATTIĞI YANSIMALAR

  • 28 SHARES

1969 yılında Houston’da düzenlenen bir galada astronotlara hediye edilmiş altın Speedmaster’ların muadiline sahip olmak için 2019’u beklemek gerekiyordu. Omega’nın, Apollo 11’in Ay’a inişinin 50. yılını kutlama şekline konsantre oluyoruz.

“Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Moonshine™ Gold Limitied Edition”. Omega’nın yeni modeli tüm özelliklerini ismi ile tek bir cümlede özetleme kabiliyetine sahip. Apollo 11’in Ay’a inişinin 50. yılını kutlamak adına, 1969’da astronotlara hediye edilen altın Speedmaster saatin benzerinden yeniden üreten marka, modeli 1014 adet ile sınırlı tutuyor. Tıpkı 1969 yılında yaptığı gibi. Markanın Speedmaster koleksiyonuna ait yeni bir saat olmanın yanı sıra uyduya dair bir tarihçeyi de içinde barındıran model, günümüze adaptasyonunu ise yeni materyaller ve kalibresi ile gerçekleştiriyor.

Elle kurmalı OMEGA Master Chronometer Calibre 3861 ile çalışan model 42 mm’lik bir kasa çapına sahip. Tümüyle 18K Moonshine™ altın ile tasarlanan Speedmaster seramik bezelinde, kasa arkasındaki limitli edisyon ibarelerinde ve kalibrede bordo renge yer vermekte. Moonshine™ isimli bu yeni materyali özel kılan ise daha soluk bir altın rengine sahip olup zamanla renginin değişmesi durumunun minimuma indirilmesi. 1969’dan esinlenerek kullanılan bordo rengi ise tasarımı ilginç kılan tek detay değil. Kasa arkasında Amerika kıtasına ait mikro ölçekte bir haritaya ve kubbeli bir ay figürüne de yer veren model, Speedmaster’ın uyduda takılan ilk saat olmasına orijinal bir biçimde referans veriyor.