AQUA KÜLTÜRÜ

  • 52 SHARES

Dalış̧ saatlerini su yüzüne de çıkaran Breitling, renk kombinasyonlarında yeni dalgalar yaratırken bir anlamda mirasının nostaljisini de dengeliyor.

Okyanus kaşifi Jacques Cousteau’nun maceralarının esin verdiği tüplü dalış sporu 1960’larda çok modaydı. Tahmin ederseniz ki dalışta zamanlama her şey demek; dakikaların önemini tartışmaya bile gerek yok. Dalış saatlerinin sadece su altında kullanılmıyor oluşu, denkleme stil nosyonunu da ekliyor. “En son ne zaman dalış saatinizi suyun altında kullandınız?” diye sormadan edemiyoruz. Hazır açık denizlerde iletişimimiz kuvvetlendiği mevsimdeyken bir dalgıcın ihtiyaç duyabileceği özelliklere değinen bir modeli de incelemek kaçınılmaz. Dalış saatlerini nerede kullanacağınızın tümüyle sizin insiyatifinizde olduğunu belirterek tabii…

Breitling yeni koleksiyonunda 1960’lar ve 1970’lerdeki orijinal SuperOcean Slow Motion kronografının küçültülmüş estetiğinin izini sürerken çağı yakalamak adına seçkisine modern özellikler ve parlak bir renk paleti ekliyor. Ayrıca marka dalış saati nosyonunu farklı bir bakış açısıyla ele alarak kite veya sörf yapabileceğiniz Superocean Automatic 42 Kelly Slater Limited Edtion ya da sadece yüzebileceğiniz bir modelin varlığından söz ediyor. Breitling’in tasarımcıları SuperOcean Automatic’ı yaratmak için dalgıçların hayat kurtaran ihtiyaçlarını desteklemeyen tüm gereksiz özellikleri kaldırdı. Misal, saniye ibresi yerine, kadranı tamamlaması bir saat sürdüğü için “Slow Motion” olarak adlandırılan dakika tabanlı bir kronograf ekleniyor.

46, 44, 42 ve 36 mm olmak üzere dört farklı boyuttan oluşan koleksiyon, renkli kadranları çelik, çelik-altın ve bronz olmak üzere üç değişik kasa alternatifi ile eşleştiriyor. Bu noktada, 44 ve 42 mm bronz versiyonlarında kullanılan özel alaşımın korozyona karşı ayrı bir direnç gösterdiğinin altını çizelim. Öte yandan kauçuk ve metal kayış seçenekleri, saatin dalış kıyafetleri üzerinde kolay kullanılabilmesi için 15 mm’ye kadar mikro ayarlamaya olanak sağlayan katlanır toka ile tamamlanıyor. Koleksiyon, denizin karanlık tarafını keşfedecekler için suya dayanıklılık sınırını 300 metreye çekiyor. Tam da bu noktada okunabilirlik devreye giriyor ve Super-LumiNova® ile kaplanmış geniş ibreler ve indeksler gün yüzüne çıkıyor. Güvenlik için, bezel çoğu boyutta tek yönlü ancak 46 mm’de patentli bir kilitle çift yönlü oluyor. Denizin altında oluşabilecek kum sıçramalarına, tuzlu suya ve darbeye de dayanıklı olan koleksiyonun tüm modelleri, yaklaşık 38 saatlik güç rezervini Breitling kalibre 17’den alıyor. Slow Motion’dan izler taşıyan güncel versiyonda göze çarpan ilk özellik, yelkovandaki kare formu. Neticede yeniliklerle geçmiş modellere göndermeler yapmak çağı yakalamanın bir yolu.

Bir diğer taraftan World Surf League’inde 11 kez şampiyon olan Kelly Slater etkisindeki sınırlı edisyonlu model de koleksiyondaki yerini alıyor. Slater ile birlikte tasarlanan ve 1000 adetle sınırlı olan modelin turuncu kadran ve asker yeşili kauçuk kayış renk şeması, Slater’ın babasının sörf yaparken kullandığı bir saatten esinlenerek oluşturuluyor.