20. YILA ÖZEL DEĞİŞİM NOSYONU

  • 85 SHARES

Baselworld 2019’dan bildiriyoruz. Chanel özelinde söyleyeceklerimiz ise J12 ve modelin 20 yılın sonunda geçirdiği “face lift” operasyonuna dair hızlı bir analiz yapmayı gerektiriyor.

Chanel’in Baselworld 2019 odağındaki J12 modeli, 20. yılını kutlarken farklı bir güncelleme politikasına tabi tutuluyor. Tasarım ile ilgili herşeyin değiştirilip aslında hiçbirşeyin değiştirilmediği fikrinden ilerleyen marka, yüksek saatçilikte de çokça duymaya başladığımız “face lift” tabirini markanın klasik ethos’una adapte ederek, bir ikonun değişime ihtiyacı olmadığı fikrini benimsiyor.

J12, zamana adaptasyonunu radikal hamlelerden ziyade nüanslar ile yapmayı seçiyor. Jacques Helleu’nun 2000’de kendi takmak üzere tasarladığı ilk J12’nin otomobil ve yelkenden taşıdığı tüm dozunda maskülen referanslar 2019’da da baki. Chanel saat tasarım direktörü Arnaud Chastaingt, ilk etapta bezeldeki indeks ve rakamların biçimlerini değiştirmek ile işe başlıyor. Chanel tipografisi, kadrandaki tüm ibarelerde kullanılırken, akrep ve yelkovanın genişlikleri eşitleniyor, Super-LumiNova kullanımı devreye giriyor. Yeni 12.1 otomatik kalibre ile çalışan model, 70 saatlik bir güç rezervine sahip. Chanel’in J12 için uyguladığı değişimden ziyade bu gelişim stratejisi, modelin belirgin hiçbir özelliğinin değiştirilmeden teknik ve görsel güncellemeler ile başarılı bir şekilde 2019’a uyarlanması şeklinde özetlenebilir.