THIERRY STERN

  • 248 SHARES

Patek Philippe’in Başkanı Thierry Stern, ikincil piyasalarda perakende fiyatını katlayan bir saat olan Nautilus için kopan gürültüyü nasıl yönettiğini anlatıyor.

Röportaj James Gurney

Eskiden bekleme listeleri adeta bir sorun, beklenen ile gerçek talep arasında bir dengesizlik, üreticisini hazırlıksız yakalamış bir model veya tasarım gibi görülürdü ama artık bunlar indirim kazandıran festival biletlerinden kimi butiklerine randevu sistemiyle müşteri kabul eden Hermès’e dek hayatın bir parçası. Uzun üretim kuyrukları olan saat üreticileri buna uyum sağlamakta yavaş kalıyordu ama Patek Philippe’de bile abartılı talep artışlarıyla başa çıkmak artık sürecin bir parçası. Marka algısının lüksün en önemli değerlerinden biri olduğunu düşünürsek, üretiminizin sadece %5-10’unu oluşturan belli bir modele gösterilen abartılı coşkunun dikkatle yönetilmesi gerekiyor. Ancak Patek Philippe Başkanı Thierry Stern’in 2021’in başlarında Nautilus 5711/1A ile ilgili yaptığı açıklama yangına körükle gitmek gibi algılandı. En yeni 5711/1A’ya olan talep, beklendiği üzere 27.000 sterlinlik fiyat etiketi olan modellere yedi katı değerinde teklif gelmesiyle uçuşa geçti (gerçi teklifte bulunan kaç kişinin gerçekten bir saat sahibi olduğu son derece tartışmalı). Bu yüzden, pek de şaşırtıcı olmayan biçimde, çelik yerine beyaz altınla üretilen yeni bir Nautilus 5811G var ve 5711-1A’nın koleksiyondaki tek Nautilus olmadığı, halihazırda 30 modelin bulunduğu da unutulmamalı. Peki, burada olup biten ne? Bunu öğrenmek için Monsieur Stern’le görüştüm.

İlk soru, 5811G’nin neden şimdi piyasaya çıktığı üzerine: “Cenevre Fuarı Watches & Wonders sürerken onu çıkarmak istemedim. Yeni kasalı Annual Calendar Travel Time 5326 ve 5226 Calatrava’lar gibi farklı şeylerin olması hoştu. Bir yıl daha bekleyebilirdim ama bunun için gerçekten iyi bir sebebim yoktu. Modeli tehlikeye atmamak için Ref. 5711/1A’nın yerini alacak yeni bir Nautilus’un vakti gelmişti. Böyle bir modeli sonlandırmaya karar verdiğimizde her zaman bir B planı vardır, bu bütün modeller için uyguladığımız bir süreç.

Yazının devamını QP No:48’de 56. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz. Dergiye abone olmak için ise info@qpmagtr.com’a e-mail atarak iletişime geçebilirsiniz.