170 YILIN HATRI

  • 103 SHARES

Patek Philippe, Nautilus Ref. 5711 modelinin son turlarını neden Tiffany & Co. yörüngesinde atmayı seçiyor?

Yüksek saatçilikte uzun bir süredir markalar arasındaki iş birlikleri temel momentum kaynaklarından biri olarak kullanılıyor. Tabii ki, bazı ortaklıkları bu genellemenin dışında tutmak lazım. Aklınızda beliren en güncel imajlardan biri Tiffany mavisi kadrana sahip bir Nautilus ise, işte tam olarak bu model için sözümüz meclisten dışarı. Yeni nesil iş birliklerinin fast food gibi tüketilip, çoğunlukla ikinci bir sezona bile taşınamadığı düşünüldüğünde, iki marka arasında süregelen 170 yıllık ilişkiyi salt bir pazarlama stratejisine indirgemek pek akıl karı değil. Zaten ortaklık nesli tükenecek bir Nautilus Ref. 5711 formuna bürünmeseydi, çoğu kimse tarafından belki de hala bilinmeyecekti. Zira iki markanın isimlerinin daha önce aynı kadranda bulunduğu tasarımlar, sadece gerçek saat koleksiyonerlerinin bilgi birikiminde ve bileğinde yer bulabilmişti.

170 adet tasarlanan 5711/1A-018’lerden birinin aralık ayında düzenlenen Phillips müzayedesinde 6.503,500 dolara satılması işin rengini biraz değiştirdi. Modelin 20.000 dolardan bu rakama çıkmasının yalnızca 14 dakika 39 saniye içinde gerçekleşmesi, bunu bir flaş son dakika haberine çevirdi. Patek Philippe CEO’su Thierry Stern’in de belirttiği gibi, saat aslında Tiffany & Co.’yu satın alan LVMH’a bir hediye niteliğindeydi. Ama tek kutlama sebebi bununla sınırlı değildi.

1851 yılında imzaladıkları anlaşma ile birbirlerinin Amerika ve Avrupa’daki resmi temsilcilerine dönüşen iki marka, ilişkilerini 170 yıl boyunca geliştirerek devam etti. Başlı başına bu sürekliliğin bile bir kutlama nedeni olduğu söylenebilir. Satıştan elde edilen tüm gelirin The Nature Conservancy derneğine bağışlanması ise saatin normal satış fiyatının yaklaşık 100 katına alıcı bulmasını bir mantık çerçevesine oturtmayı kolaylaştırdı. Ve kuşkusuz vedalar da bir kutlama olarak nitelendirilmeli. 2006’dan beri manüfaktür favorisi haline gelen Ref. 5711’in 2021 itibari ile üretiminin sonlanacağı haberi, iş birliğinin meyvesinin etiketini yedi basamağa ulaştırmaktaki en temel etkenlerden biri. Daha önce hiçbir Nautilus bu fiyata alıcı bulmamıştı.

Kadranında sadece Tiffany mavisini değil, markanın ismini de barındıran stop-seconds fonksiyonlu çelik Nautilus Ref. 5711/1A-018, otomatik kurmalı kalibre 26-330 S C ile çalışıyor. İş birliği ruhu, kasa arkasındaki “170th Anniversary 1851-2021 Tiffany & Co. – Patek Philippe” ibaresiyle devam ettiriliyor.

Geri kalan diğer 169 modele nereden ulaşabileceğinize gelince, bu ilişkinin ilk başladığı kıtaya ithafen saatlerin sadece Tiffany & Co.’nun Patek Philippe bulunan New York, Beverly Hills ve San Francisco butiklerinde satılacağını ekleyelim.

Her ne kadar Nautilus Ref. 5711 jübilesini akıllarda yer edecek bir şekilde yapmış olsa da, bu model bir Patek Philippe kadranında Tiffany & Co. ibaresini göreceğimiz ilk saat olmadığı gibi son saat de olmayacak. Manüfaktürün gelecekte modellerinin kadranında ikinci bir ibareye Tiffany & Co.’dan başkası için yer ayırmayacağı kuvvetle muhtemel. Sonuçta dile kolay, 170 yıl, hatrı sayılmayacak gibi değil.