ARŞİVLERİ KARIŞTIRMAK

  • 278 SHARES

Yüksek saatçilikte eskileri yad etmek hiç bu kadar gündemde olmamıştı. Manüfaktürlerin, miraslarına sahip çıkma konusundan farklı insiyatifler aldığı bir dönemdeyiz.

Erişilebilirliğin peak’indeyiz. Hızlı erişip, hızlı tüketmek tüm bu döngüyü de şekillendiriyor. Bu çıkarım pekala yüksek saatçilik ve mücevherata uygulanabilir. Vintage modellere ilginin artışını da buna bağlayabiliriz. Nadir bulunan, nadir satışa sunulan ve herkesin bileğinde yer almayan modellere ilginin markalar da farkında. Financial Times’daki “High-end jewellers cash on their vintage pieces” isimli makale, markaların da artık vintage pazarının bir parçası olduğunu örneklendiriyor. Cartier, Buccellati ve Zenith, kendine ait vintage tasarımları restore ederek yeniden satışa sunan markalardan yalnızca bazıları. McKinsey’nin bu sene yayınladığı lüks raporuna göre, vintage lüks tüketim 2030 yılına kadar % 10 ila % 15 oranında büyüyecek. Müzayedelerde vintage modellere olan ilginin de bu yapılanmadaki rolü büyük. Mayıs ayında Antiquorum’un düzenlediği müzayedede Crash modelinin tahmini 25.700 dolar yerine 105.000 dolara alıcı bularak rekor kırması en güncel örneklerden biri.

Cartier bu konuda farklı oluşumlara sahip markalardan. Cartier Tradition adı altında vintage modellerini satarken Cartier Collection markanın somut arşivi niteliğinde. Öyle ki bu koleksiyondaki modeller yalnızca çeşitli sergilere ödünç veriliyor. Markanın zaman mevhumu olmayan modellerini kimi zaman yeniden tasarlayarak güncel koleksiyona dahil etmesi de bu stratejinin bir parçası olarak görülebilir. Bu konuda son atılım Pebble isimli modelin yeniden satışa sunulması oldu. Tasarlanışının üzerinden 50 yıl geçmesinin şerefine, yalnızca 150 adetle yeniden satışa sunulan model, Cartier London’ın tasarladığı bir saatti. Dönemde farklı şehirlerde farklı tasarım ofisleri olan markanın ‘72 yılında tasarladığı Pebble’ın 2022 yılında sahneye çıkmasının bir nedeni de yine müzayedeler. Geçtiğimiz yıl Phillips müzayede evinin vintage modeli 400.000 İsviçre frankına satması ve bir ay arayla 1975 yılına ait saatin Bonhams’ın düzenlediği bir müzayedede 225.250 pounda satılması modele olan ilgiye dair bir gösterge niteliğinde. Bu alıcıların saatin 2022 yılında tekrar marka tarafından satışa sunulacağı haberinden hoşnut olmamaları için çok geçerli sebepleri var.

Yazının devamını QP No:46’da 73. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz. Dergiye abone olmak için ise info@qpmagtr.com’a e-mail atarak iletişime geçebilirsiniz.