2016’nın Rengİ Sİyah mı?

  • 133 SHARES

2016 senesinde tanıtılan saatlerin pek çoğu siyah rengine odaklanmış görünüyor. Peki bu durum siyahı senenin rengi mi yapıyor?

Yüksek saatçilik dünyasının en önemli etkinlikleri olan SIHH ve Baselworld’ü geride bıraktık. Tasarımları ile senenin saat trendlerine yön veren maisonların yeni koleksiyonlarını da bolca inceleme imkanı bulduk.

Yeni koleksiyonlar arasında her ne kadar çok farklı trendler göz önüne çıkmış olsa da bazı tasarımsal kodlar gözlerden kaçmayacak kadar belirleyici olabiliyor. Bu kodların başında ise “renk” detayı gözlerden kaçmayacak kadar büyük bir önem taşıyor. Her ne kadar markalar yeşil, mavi, kahverengi gibi türlü renkler ile farklı tasarımlar elde etmiş olsa da siyah rengi asil duruşu ile bu renklerin arasından kendini soyutlamayı başarıyor.

Genellikle uzun yıllar boyunca kullanılmak amacıyla sahip olunan saatler arasında her ne kadar “trend” olgusundan söz etmek çok da mantıklı olmasa da siyah rengi asla trend olmayı kaybetmeyen sadelik esasıyla her zaman bileklerde yer almaya devam edecek gibi görünüyor.

julesaudemars

Audemars Piguet – Jules Audemars Minute Repeater

Audemars Piguet’nin kurucu ortaklarından Jules Louis Audemars’a övgüler sunan Jules Audemars koleksiyonu yuvarlak çizgileriyle adeta bir saflık timsali. Yeni koleksiyonda ise modernleşen özelliklerle geçmişe bağlı kalan ekspertizleri harmanlama eğiliminde. Bu koleksiyonda yer alan Minute Repeater modeli ise siyah yuvarlak hatları ile maskülen duruşunu üst rütbede sergiler nitelikte. Siyah mineli kadranında beyaz roma rakamları ve baton mineli indeksleri barındıran kadranı siyah timsah derisi kadran ile birleşerek şık-spor bir stil yakalıyor.

iwcmark18

IWC – Pilot Watch Mark XVIII Automatic

2016 senesini pilot saatler senesi ilan eden IWC Mark serisine de yeni tasarımlar eklemeyi ihmal etmedi. Geniş kadran ölçüleri, yüksek hassasiyeti ve okunurluğun sınırlarını zorlayan kadran tasarımlarıyla yüksek beğeni göre Mark XVIII de siyah trendine uyuyor. Paslanmaz çelik kasasını siyah bir kadran tasarımı ile pekiştiren model siyah deri kayış ile birleşerek yüksek bir saygınlık sunuyor.

offcentered

Jaquet Droz – Grande Seconde Off Centered Onyx

Jacquet Droz başarılı mekaniğinin yanı sıra son dönemde son derece şahsına münhasır kadran tasarımları ile karşımıza çıkmaya başladı. Bu kadran tasarımlarında ön plana çıkan unsur ise kadranda birbirine geçmiş halkalar olarak karşımıza çıkan alt göstergeler. Grande Seconde Off Centered Onyx’te de görülen bu özellik oniks kadran ile birleşerek daha elegan bir forma bürünüyor. Jaquet Droz tarafından “şanslı 8” olarak adlandırılan 8 figürünün bu sefer farklı formda ve asimetrik bir konumda karşımıza çıkışı ise maison’un Jaquet Droz severlere bir sürprizi oluyor. Kadranın yıldızı ise tüm sadeliğiyle göz alıcı bir mertebeye erişen siyah oniks detayı oluyor. Diğer modellere kıyasla daha gündelik hayattan uzak bir stil sunan model siyah deri kayış ile tamamlanıyor.