SalonQP 2015

  • 3 SHARES

QP Türkiye’nin İngiliz edisyonu olan QP Magazine tarafından 2011 yılından beri düzenlenmekte olan SalonQP – Yüksek Saatçilik Fuarı, 12-14 Kasım tarihleri arasında Saatchi Gallery Londra’da konuklarını ağırlıyor.

Saat markaları, meraklıları ve koleksiyonerler için her yıl sabırsızlıkla beklenen etkinliklerden biri halini alan SalonQP, bu sene de sektörün nabzını tutacak bir etkinlik ile geliyor.

Başta Vacheron Constantin, A.Lange & Söhne, Montblanc, Tudor ve Jaeger-LeCoultre gibi yüksek saatçilik isimlerinin bulunduğu etkinliğe her sene dünyanın dört bir yanından 90’a yakın marka katılıyor.

Vacheron Constantin, uzmanlar tarafından ekspertiz edilmiş nadide parçalardan oluşan eski koleksiyonları ve Baselworld 2015’de tanıtmış olduğu yeni koleksiyonları ile SalonQP 2015’in gözbebeklerinden biri olmaya aday görünüyor.

Vacheron-Constantin 1963 Ultra Slim

Vacheron-Constantin 1963 Ultra Slim

Yüksek Saatçiliğin Oscar’ı olarak bilinen Grand Prix d’Horlogerie de Genève’in geçtiğimiz ay düzenlenen töreninde ödül almış saatler, SalonQP 2015 kapsamında ilk defa görücüye çıkıyor. Bu saatler arasında “Aiguille d’Or” Büyük Ödülünü olan Graubel Forsey Tourbillon 24 Secondes Vision, En İyi Erkek Saati Ödülünü alan Voutilainen GMR, En İyi Yüksek Mekanik Kadın Saati Ödülünü alan Fabergé Lady Compliquée Peacock gibi yılın en iyileri olmanın gururunu taşıyan tasarımlar yer alıyor.

Greubel Forsey Tourbillon 24 Seconds Vision

Greubel Forsey Tourbillon 24 Seconds Vision

Voutilainen GMR

Voutilainen GMR

Fabergé Lady Compliquée Peacock

Fabergé Lady Compliquée Peacock

Senede 1 defa düzenlenen etkinlikte sadece yüksek saatçilik örneği saatler yer almıyor. Yüksek Saatçilik alanına dair bilgi birikiminizi artırmanıza yardımcı olarak seminerler ve sergiler de program kapsamında.

Fondation de la Haute Horlogerie işbirliğiyle düzenlenen “Inside A Second: Discover the history of the chronograph” sergisi, kronografların tarihine ışık tutuyor. Sergi, geçmişi yaklaşık 200 yıl önceye dayanan kronografın ilk örneklerinden biri olan, 1820 üretimi Nicolas Rieussec imzalı at yarışları için zaman ölçer olarak tasarlanmış model ile başlıyor. Devamında ise pek çok ilgi çekici kronograf görülebiliyor.

1820 üretimi Nicolas Rieussec imzasını taşıyan zaman ölçer

1820 üretimi Nicolas Rieussec imzasını taşıyan zaman ölçer

Saat üreticiliğinde başarılı bir isim olan Roger Smith ile “The Watchmaker’s Apprentice, plus Q&A” Semineri, Gems of Time ile “the High Jewellery Watch”, “Coloured Gemstones Reign Supreme” Seminerleri ve Giles Ellis ile “How to design a beautiful object” Semineri de programa dahil olan eğitimler arasında.

The-Watchmakers-Apprentice-still

Ek olarak, İngiliz spor otomobil üreticisi Lotus; yeni modelleri Evora 400 ve the Exige S Club Racer’ı SalonQP 2015’de vitrine çıkarıyor

Lotus Evora 400

Lotus Evora 400

Yüksek saatçilik ve lüks severler için kaçırılmaz bir etkinlik. Daha detaylı incelemek için http://www.salonqp.com/exhibition/