Kısıtlayan Trendlerden Bağımsız Bİr Auto Show

  • 169 SHARES

Los Angeles Auto Show alternatif yakıtları hedefleyen geniş bir seçki sunsa da tradisyonel güç arzusuna ket vurmayan otomobillerin de tanıtılmasına vesile oldu. Yazı Erçağ Akın.

Son yıllardaki otomobil fuarlarının dikkat çekenleri ve adından en çok söz ettiren modelleri yakıt tasarrufuna yönelik geliştirilen otomobillerdi. Küresel krizin etkisi ve çevreci politikalar otomotiv sektörünün uzun yıllardır bu alana yönelmesine sebep olmuştu ve yakın geçmiş bize hybrid ve elektrikli otomobillerin türevlerini sunmuştu. Los Angeles Auto Show da bu modellerin geçişine tanık oldu, ancak Amerikan Ruhu 1960 ve 70’lerin güçlü motorlarını yüceltircesine bu alanda çalışmalar yapan üreticilerin spor otomobillerini de bize ulaştırdı.

mercedes-e63-amg
Mercedes E63 AMG

Konsept araçlar ve süper spor otomobillerden bahsetmeden önce fuarın en dikkat çeken modellerinden birinin İtalyan üretici Alfa Romeo’dan geldiğini belirtelim. Kısa süre önce markanın yeniden dirilişi için önemli bir rol oynayacak olan Giulia sektöre sunulmuştu ve ne mutlu ki İtalyanlar uzun bir süre sonra arkadan itişli, aynı zamanda da dayanıklı ve konforlu bir modeli tekrar üretmişti. Üstelik Giulia beklentilerin ötesinde muadillerine oranla günlük koşullarda da yüksek performans gösterebilecek bir yapıdaydı. Los Angeles’ta markanın SUV trendine hitap eden modeli Stelvio tanıtıldı. Jaguar’ın F-Pace’i, Maserati’nin Levante’si ve Bentley’nin Bentayga’sından sonra Stelvio da bu alana giriş yaptı. Alfa Romeo bu basamak için yeni bir adım atmış olsa da ilk izlenimler İtalyan çizgisinin crossover’a da yakıştığı görüşünde. Giulia’nın büyümüş versiyonu da diyebileceğimiz aracın en donanımlı versiyonu 505 hp güç üretebilen Quadrifoglio. Tasarım her ne kadar göreceli olsa da Stelvio bu yıl içerisinde tanıtılan crossover’lar arasındaki en sportif üye olarak dikkat çekiyor. Bu alanda Alfa Romeo’ya oranla daha tecrübeli olan Jaguar ise F-Pace’e ek olarak I-Pace’i tanıttı. Model adından da anlaşılacağı üzere elektrikli bir F-Pace, ancak birebir F-Pace değil. Jaguar bu araç için daha agresif bir imaj planlamış ve tartışılmayacak şekilde I-Pace’in sert bir görünümü var. Fuardaki 4×4’lerin en yenisi ise Volkswagen’den geldi, Touareg’in bir büyüğü olan Atlas’ın devasa görünümüyle 2018’de yollarda olması bekleniyor.

porsche-panamera-01
Porsche Panamera

porsche-panamera-02
Porsche Panamera ön konsol

Spor sedanlar arasında merakla beklenen Audi’nin A5’i de yine Los Angeles’taydı ve model stop lambalarıyla bir nebze daha maskülenleşmiş olduğunu gösterdi. Bir diğer lüks sedan ise Porsche’nin Panamera’sı oldu. Biraz daha genişleyen ve zeki bir tasarım hamlesiyle daha kompakt görünüm kazanan Panamera araç içindeki konfor dengelerini de üst seviyeye taşımayı başarmış. Yenilenen başka bir spor sedan da Mercedes’in E serisine ait. Bu yılın ikinci yarısında makyajlanan kasasıyla görünümünü modernleştiren E, 63 AMG versiyonuyla 4.0 litrelik V8 motoruyla 603 hp’lik güç üretiyor ve 0-100’e çıkmak için 3.3 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Süper spor otomobillerin Los Angeles’taki temsilcisi ise Lamborghini oldu. Huracan’ın arkadan itişli convertible versiyonunu minimal bir çizgiyle tanıtan Lamborghini bu modelle hem tasarımsal hem de mekanik bir hamle yaparak Huracan koleksiyonunun her anlamda genişlemesine imkan verdi. Los Angeles Auto Show bize alternatif yakıtlarla güç üreten araçları tanıttığı gibi otomobillerin dizginlenemez güç arzusunu yaşatan modelleri de gösterdi.