Saat TarİHÇİSİ Ugo Pancani

  • 7776 SHARES

Foundation de la Haute Horlogerie’nin uzman eğitmenlerinden ve dünyanın en önde gelen saat ustlarından Ugo Pancani, Panerai’nin İstanbul’da gerçekleştirdiği özel saat atölyesi vesilesiyle şehre geldi. Ünlü İtalyan saat ustasına hem İstanbullu saat meraklılarını sorduk hem de kendisiyle bir saatin olmazsa olmazlarını konuştuk.

Bu tarzda bir etkinliğin İstanbul pazarı için önemi nedir?

Türkiye’deki Panerai tutkunlarını göz ardı edemezdik, markaya olan ilginin son yıllarda arttığının farkındayız. Aynı zamanda markayı en iyi şekilde tanıtmak, modellerin teknik özelliklerini göstermek ve yapacağımız pratik atölyeyle de saat dünyasına ve mekaniğine meraklı olanlarla buluşmak istedik.

Katılımcılar hakkındaki fikirleriniz nedir? Onlarla çalışmadan önce ve çalıştıktan sonra düşüncelerinizde değişiklik oldu mu?

Buraya gelen insanlarla çalışmak bende pozitif bir etki yarattı. Hemen herkes Panerai’nin kodlarına kadar her şeyi biliyordu, bu da onların Panerai’ye nasıl tutkuyla bağlı olduklarının göstergesi. Sordukları sorular da çok teknikti, mekaniğe bu kadar ilgili olmaları sebebiyle uygulama aşamasında da mekanizmaları gayet iyi bir şekilde birleştirdiler. Bunun dışında farklı sektörlerden gelen katılımcıların burada yeni insanlarla tanışması onlar için de iyi olmuştur diye düşünüyorum.

Böyle derslerin en sevdiğiniz yanı ne, daha çok hangi sektörden gelen katılımcılar sizin dikkatinizi çekiyor?

Ben aynı zamanda bir yüksek öğrenim kurumunda eğitmenlik yapıp öğrencilerle vakit geçiriyorum, onlarla geçirdiğim vakitten de keyif alıyorum. Genel olarak gerçek alıcılarla burada vakit geçirmek daha eğlenceli. O saati alanlarla çalışmak bana çok şey katıyor, onlar sayesinde markanın dışarıdan nasıl bir imaj çizdiğini öğrenebiliyorum. Saat dünyasına ilgi duydukları için bilgi sahibi kişiler oluyorlar. Mesela teknik bir aksam üzerinde çalışırken o mekanizmaları tanıyan kişilerle çalışmak ayrı bir değer taşıyor, herkes için ortaya daha verimli bir iş çıkıyor.

Radiomir 1940 Tourbillon GMT Oro Rosso 48 mm

Radiomir 1940 Tourbillon GMT Oro Rosso 48 mm

Size göre bir saatteki en önemli mekanizma nedir?

Minute repeater ve tourbillon gibi çok büyük işçilik gerektiren komplikasyonlar yüksek saatçilik dünyasının yıldızları ama şimdilerde bunun gibi emek isteyen komplikasyonları tek bir saatte buluşturmak daha önemli hale geldi.

Peki İstanbul’daki öğrencilerinizden memnun kaldınız mı?

İstanbul’da insanlarla anlaşmak ve beraber çalışmak çok kolay, her seferinde eşsiz bir uyum yakalıyoruz. Burada çok tutkulu insanlar gördüm ve bu insanların oldukça genç olmaları dikkatimi çekti. Dünyanın geri kalanında katılımcılar genelde yaşça daha büyük oluyorlar. Toplumda birçok farklı meslek kolundan insanın tek bir uğraş için bir araya gelmesi çok güzeldi. Hem Panerai hem de saat dünyası büyüyecekse İstanbul bu anlamda çok önemli bir role sahip.

Size göre yüksek saatçilikte tarih mi yoksa teknoloji mi daha ön plana çıkıyor? Günün sonunda kazanan taraf olmak için hangisine yönelmek lazım?

Tarih, markalar için zamanla oluşan bir unsur ve garanti mührü. Teknolojiyi yatırım yaparak elde edebilirsiniz, ama tarih ancak zamanla elde edilebilen bir kimliktir. Teknoloji tabii ki de olmazsa olmaz, ama Panerai’ninki gibi bir tarih de eşsiz ve benzersiz. Bunun gibi bir tarihi parayla satın alamazsınız.