Bulgari’nİn CEO’su Jean-Christophe Babin

  • 13 SHARES

Babin 2013’te firmaya katılmasından bu yana, İtalyan mücevher markasının saat üretimi konusunda büyük bir hızla ilerleme kaydetmesini sağladı. Babin burada minute repeater’lardan ve İsviçre’nin karşı karşıya olduğu teknolojik dönüm noktasından bahsediyor.

Bulgari’nin büyük mekanik bir saat olduğunu hayal ederseniz, siz saatin hangi parçası olurdunuz?
Belki bir tourbillon. Bildiğiniz gibi bu, saatlerin hassasiyetini geliştirmek için tasarlanmış tarihi bir komplikasyondur. Bir tourbillon her zaman ön planda kalarak, gerektiğinde dengelemeyi ve müdahale etmeyi bilir.

Saat üretimiyle ilgili en hayran olduğunuz zanaat hangisi?
Kristal ve müzikal bir ton yayan minute repeater’ların yaratılması. Saat ustalarımızın akıllarındaki şekiller ve süslemeleri gerçeğe dönüştürmek adına heykeltıraş gibi sanatsal bir şekilde mikro boyuttaki metalik parçaları işlemesini izlediğimde büyüleniyorum. Bu bir sanat.

Sıklıkla kullandığınız Bulgari saati hangisi ve bunun bir sebebi var mı?
Octo Finissimo. Bu saatin tasarımının güçlü bir kişiliği var ve saat tamamıyla, kasa ve mekanizma olarak, firma içerisinde üretildi ki bu da bizim uzmanlığımızı gösteriyor. Basel 2016’da sunulan bu yeni modelde (resmi sağda), kasa titanyumdan yapıldı; titanyumun düşük yoğunluğu mümkün olan en iyi ses yayılımını sağlıyor. Hatta saat 50m’ye kadar su geçirmez ki bu da kesinlikle olağanüstü.

bulgari-octo

Yakın zamanda verdiğiniz bir röportajda, Bulgari’nin yer aldığı lüks segmentte smartwatch’un bir tehdit teşkil etmediğini, ama artık sizin de koleksiyonunuzda bir connected watch’un olduğunu söylediniz. Apple piyasaya bir saat sürmeseydi, siz yine de bu saati yapar mıydınız?
Bunun yeni bir pazar açtığını düşünüyorum. Bizim ürettiğimiz Diagono Magn@sium başka bir kategoride yer alıyor: bu, yüzde yüz İsviçre saati, yüzde yüz güvenli, yüzde yüz lüks ve kesinlikle bir cihaz değil.

Gérald Genta ve Daniel Roth logoları hâlâ en teknik saatlerinizin kadranlarını süslüyor. Bu isimleri canlı tutmak yönünde bir göreviniz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yoksa koleksiyonerler bunu mu talep ediyor?
Roth ve Genta’nın teknik uzmanlığı sayesinde, Bulgari carillon, minute repeater, sonnerie gibi muhteşem komplikasyonları dahili olarak imal etme kabiliyetine sahip az sayıdaki saat üreticisinden biri haline geldi. Bu kazanımdan büyük gurur duyuyoruz ve bu logolarının hâlâ kadranlar üzerinde yer alması, bir saygı ve şükran biçimi.

Şu anda saat endüstrisiyle ilgili iyi ve kötü olan şeylerin neler olduğunu düşünüyorsunuz?
Bugün karşı karşıya olunan temel sorulardan biri, saat imalat endüstrisinin yüzlerce yıllık gelenek ve yeni teknolojiler arasında karşı karşıya kaldığı dönüm noktası. Diagono Magn@sium bizim akıllı konsept saatimiz, bu soruya verdiğimiz ilk cevaptı. Ben, ileriye bakmanın iyi olduğunu düşünüyorum. Ama geçmişi unutarak bunu yapmanın iyi olmadığını da düşünüyorum.

Bulgari’ye ait olmayan hangi saati yaratmış olmayı dilerdiniz?
Muhtemelen Hublot’nun Big Bang modeli. Octo ile birlikte bu saat sanırım geçtiğimiz on yılın en iyi tasarımlarından biri; şu anda, haklı olarak, çok arzu edilen bir ikon olduğu kabul ediliyor.