Roger Dubuis’nİn CEO’su Jean-Marc Pontroué

  • 566 SHARES

Roger Dubuis’nin komutasındaki adam, QP’ye saat endüstrisinin şu anda karşı karşıya olduğu en büyük sorunlar hakkında düşündüklerini ve kendisi ile şirketini harekete geçiren şeyleri anlatıyor.

Roger Dubuis büyük bir saat olsaydı, siz bu saatin hangi parçası olurdunuz?
Ben tourbillon’un kafesi olurdum, çünkü bu parça her zaman hareket halinde, her zaman uçuyor; tıpkı benim gibi! Şirketin hızını sağlayan kişi olmayı çok seviyorum.

En çok hangi zanaata hayranlık duyuyorsunuz?
50. yaş günümde saat ustalarımız bana tamamıyla karma yedek parçalardan oluşan bir saat teklif ettiler; fakat bir koşulları vardı: bu parçaları benim bir araya getirmem gerekiyordu. Dolayısıyla, bugün itibariyle son montaj hattında görev yapan herkese karşı büyük bir saygı besliyorum.

Roger Dubuis’nin haricinde hangi saatin sorumlusu olmak isterdiniz?
Big Ben. Londra ikonik bir şehir ve sembolü saat olan tek şehir de Londra. Big Ben, dünyadaki en ünlü saat!

Saat endüstrisinden olmayan hangi işadamına hayranlık duyuyorsunuz?
Bill Gates gibi bir imparatorluk inşa etmiş ve sonra da tüm zamanını hayır işlerine adamaya karar vermiş bir adama karşı büyük saygı duyarım. Bunun için insanın enerjiye, yaratıcılığa, zekaya ve diğer insanlara hizmet etme isteğine sahip olması gerek.

Eğer saat işine girmeseydiniz, ne yapardınız?
Akşam 8 haberlerinde televizyon sunucusu olurdum. Her zaman bunun hayalini kurdum. Haberleri büyüleyici buluyorum ve kameranın stresi beni çekiyor. TV için bazı şeyler yaptım ve TV öyle bir yer ki tüm dünyanın burada olduğu hissine kapılıyorsunuz.

from-the-interview
Yaz aylarında lanse edilen Excalibur Spider Skeleton Flying Tourbillon Black Spinels, Roger Dubuis’nin patentli “Gözyüzündeki Yumuşak Taşlar” taş dizme tekniği ile uygulanmış siyah yakutların süslediği kauçuk bir bezele sahip.

Herşeyden kaçmak için nereye gidersiniz?
Birçok şehre gidiyorum, ama hep aynı noktalara: havaalanları ve oteller. Erken kalkmaya çalışırım, örneğin sabah saat 6’da, şehir uyanmadan keyfini çıkarırım. Sabah erken saatlerde büyük bir şehrin güzelliği, benim kaçış noktam bu.

Bugünlerde endüstride neler iyi, neler kötü gidiyor?

Bugün en büyük sorun kötümserlik, çünkü kötümser olmak için bolca neden var: Akıllı saatlerin üretilmesi, Brexit, dövizler, her şey. Ama dünya gençleşiyor ve lüks anlamında daha şahsi ve özel hale geliyor.
Hissedarlarımızdan birinin söylediği bir şey var: Güney Afrika’da, bir arkadaşınızla birlikte vahşi doğadaysanız ve önünüzde bir aslan görürüseniz, sorun aslan değildir, sorun arkadaşınızdır. Çünkü eğer arkadaşınız sizden daha hızlı koşarsa, ciddi bir problem var demektir. Zorlu durumlarda rakiplerinizden biraz daha iyiyseniz, bu durumdan iyi bir şekilde çıkmak için yüksek bir şansınız var demektir.

Kriterlerini karşılayabilen markalar arttığına göre, Poinçon de Genève sizin için ne kadar önemli?
Biz, İsviçre yapımı değil Cenevre yapımı olduğumuzu yinelemekten hoşlanıyoruz ve bunu göstermenin en iyi yöntemi de Cenevre Mührü. İşe başladığımızda güvenilir olmak zorundaydık ve Cenevre Mührü, ciddi olduğumuzu kanıtlamak için bir araçtı. Müşterilerimizin buna ne ölçüde değer verdikleri değişiklik gösteren bir durum. Bazıları ufacık bir değer vermezken bazıları için çok önemli.