ROBERTO LAZZERONI

  • 321 SHARES

Tasarım kriterlerini geçmişten gelen işaretler, günümüzün çağdaş normları ve geleceğin bilinmezliğiyle zaman nosyonundaki fenomenlere dayandıran Roberto Lazzeroni’den düşünülen ve hayata geçirilen bir kompozisyon.

QP: Floransa’daki eğitimiz ve tabii ki İtalya sınırları içerisindeki yaşamınız tasarım anlayışınızı ne yönde etkiledi?

Roberto Lazzeroni: Okul, tasarım sürecini başlatmak için araçlar sunar. Floransa o yıllarda sanat ve mimari alanda pek çok şeyin yaşandığı ilham verici bir şehirdi. Superstudio, Archizoom, Ufo, 9999, Remo Buti gibi birçok mimarlık stüdyosu kuruluyordu. Benim kariyerim ise Radical Design’ın kurucularına katılmam, mentorüm olan Sperstudio’nun kurucusu ve ortağı Adolfo Natalini’ye projelerimi göstermemle start aldı. Ardından, yaptığım çalışmalar sayesinde birçok deneyim, öneri ve yansımaların akabinde güçlü bir eleştirel tavır, günlük sıkı çalışmadan oluşan kendi tasarım tutumumu geliştirdim. Elde ettiğim sonuçlardan hiçbir zaman tatmin olmadım ve bu noktaya böyle geldim.

QP: Kendi seçkilerinizi “duygusal tasarım” olarak tanımlıyorsunuz. Bu ifadenin altında yatan maneviyat ve gerçeklik nedir?

RL: Çalışmalarımda az çok geçmiş zamandan gelen işaretler var. Bu izler planlı bir seçim olmaktan çok anıların duygusal olarak yeniden kazanılmasının bir sonucu. Modern bir projede çağdaşlığa geri döndürülen ve bize tanıdık gelen nesneleri yaşamımızın birer parçasına dönüştürmek için ilişki kurabileceğimizi gösteriyor.

QP: 1919 ve Vanity Fair XC tasarımlarını güncellediniz. Bu yenilemede özellikle dikkate aldığınız noktalar nelerdi?

RL: Uyum ve güzellik, saygı duyulması gereken unsurlar. 1919 ve Vanity

Fair XC için her bileşeni yeniden şekillendirdiğim gibi daha rahat ve mevcut konfor standardına uygun
yeni bir ergonomi tasarladım. Fikrim ve arzum genel görünümün değişmemesinden yanaydı. Yeni tasarımlara bakıldığında hep böyle değil miydiler, ne değişmiş anlayamadım gibi düşüncelerle insanlarda merak uyandırmak istedim. Umduğum netice buydu.

QP: Poltrona Frau Ginger sandalyesi bu sene 10. yılını kutluyor. Dinamik değişkenlerin olduğu ortamda bir tasarımı uzun soluklu yapan nedir?

Bu sorunun cevabını merak edenleri QP No:42’nin 32. sayfasına davet ediyoruz. Dergiye abone olmak için ise info@qpmagtr.com’a e-mail atarak iletişime geçebilirsiniz.