PETER BELLERBY

  • 802 SHARES

Bespoke ürünlerin bir sınırı olmaması onlarda aranılan en önemli özelliklerden, Peter Bellerby bu sektöre Dünya küreleri özelinde hizmet veren bir isim. Bellerby & Co, Globemakers’ın kurucusu insanların dekoratif küreler üzerine kurduğu hayallerin nasıl şekillendiğinden bahsetti.

En son sizi heyecanlandıran bir objeyle ne zaman karşılaştığınızı hatırlıyor musunuz, ya da bespoke bir ürünün hayal ettiğinizden daha etkileyici bir şekilde size ulaştığını? İngiltere’de özel Dünya küreleri üreten Bellerby & Co, Globemakers’ın kurucusu ve atölyenin ellerini kire bulaştırmaktan çekinmeyen çalışanı Peter Bellerby bu sorunun cevabını kendi nezdinde verebilecek mesleki geçmişe ve cevaplar özelinde tatmin edici bir mutluluğa sahip. “Kürelerin atölyeden ne zaman çıktığını ve adrese teslim edileceği vakti aşağı yukarı biliyoruz. O gün içerisinde mail’lerimin başına geçiyorum ve gelecek olan mesajı bekliyorum. Yıllardır böyle bir parçanın peşinde koştuklarını belirten yaşça büyük insanların ya da bunun hayalini dahi kuramayan genç meraklıların tepkilerini görmek işime dair en sevdiğim birkaç şeyden biri.”

Bellerby & Co, Globemakers’ın kuruluşu çok büyük bir plan ve programlama sürecine dayanmıyor. Peter’a göre bu durum kendi hobisinin kontrolden çıkmasıyla başlamış. “Sadece babam için bir Dünya küresi yapmak istemiştim, belki bir tane de kendim için. Ancak iki yıl sonunda kendimi evini ve arabasını satan, yüzlerce başarısız küre denemesini de çöpe fırlatan bir adam olarak buldum. Eğer ilk aşamada gerçekten bir iş planlaması yapsaydım kesinlikle bu maceraya atılmazdım. Çok sayıda dış faktör var ve her şeyi kontrol etmeniz mümkün değil, ama işlerin bu süre içerisinde niteliğini artırması muhteşem.” Bellerby & Co, Globemakers tarihi yüz yıllar öncesine dayanan geleneksel metotları çağdaş materyaller üzerine uyguluyor. Ellerinde geniş bir hammadde kartelası var; başta ahşap çeşitliliği ve renk paletleri olmak üzere şirket istediğiniz ürünün her anlamda size özel olması için büyük çaba sarf ediyor. Ancak teknik Peter için karışık olmasa bile bizim için biraz zahmetli. “Üretim aşamasında önce ıslatılmış hassas kağıtları kürenin üzerini şeritler halinde kaplayacak şekilde yerleştiriyoruz. Bu aşamada hiçbir hizalama ya da ıslaklığın verdiği köpüklenme problemine izin vermememiz gerekiyor. Eğer Bellerby & Co, kürelerine bakarsanız tüm haritayı tek bir parça halinde görürsünüz, ama işin aslı öyle değil.”

Atölye 23, 36, 50, 80, ve 127 cm çaplı alternatifler üretebiliyor. Ama Peter Bellerby’nin de dediği gibi materyal, renk ve kurgu anlamında sınırları yok. “Bir keresinde müşterimiz Pangea küresi ısmarlamıştı, biz de Pangea’nın inanılan şekline en uygun küreyi yapmıştık. Pangea kürelerinin fazla sayıda bulunabileceğini düşünmediğimden bu beni sevindirmişti. Tek sorunu okyanusun kapladığı alanı doldururken yaşadık, onun dışında her şey güzeldi üstelik siparişi veren kişi en sevdiği sözün kaligrafisini de yaptırdı.” Merak etmeyin, muhtemelen sizin de aklınıza gelmiş olan bir soruyu Peter’a yönlendirdik. “Mars küresi isteyenler oluyor mu?” Şimdiye kadar bu fikirle gelenler olmuş ama projelendirme aşamasındaki son adımı atabilen çıkmamış, bu sebeple henüz bir Mars küresi Bellerby & Co, atölyesinden insanlığa sunulmuş değil. Ancak “Şu sıralar bir müşterimiz boş zamanlarda Mars’ın haritalandırmasını kendi başına yapmak istediğinden bahsediyor (hoş, bunu biz de yapabilirdik ama o özel bir anı istiyor), eğer öyle bir şey olursa bir süre sonra bu projeye başlayabiliriz. Bazı Star Wars hayranlarından ‘Death Star istiyorum’ diye mail’ler de alıyoruz, ama Dünya’ya olan tutku çok büyük. Herkes ondan bir tane istiyor”. Kendine özel bir küre isteyenlerin üzüleceği nokta ise şu; Bellerby & Co, verdiğiniz siparişe yaklaşık dokuz ay boyunca dokunamayacak. Atölye çok yoğun bir döneminde ve işe yeni başlayan ekip üyesi altı aylık eğitime tabii tutulmalı ki kendisi Bellerby & Co, standartlarına ulaşabilsin.

Bellerby & Co, Globemakers’ın bir avantajı da herkese cazip gelebilecek parçalar üretmesi; Dünya kürelerinin hitap edeceği kitle çok geniş ve Peter’ın anlattıkları da bunu destekliyor. “Ürünlere dünyanın her yerinden ilgi gösteriliyor. 18 yaşında da müşterimiz var 90 yaşında da. Küçük çaplı küreleri başkalarına bir ömür saklayabilecekleri hediyeler olarak verenlerin sayısı da oldukça yüksek. Küçük yaştaki çocuklara genel kültürlerini geliştirmeleri için verilen Bellerby&Co, parçaları da var, inanmazsınız ama evleneceği kadına tektaş yüzük almak yerine dünya küresiyle evlenme teklif eden bir müşterimize de tanık olduk. Kürelerimiz modern evlerde ve daha tradisyonel tasarlanmış alanlarda da kullanılıyor, kadın müşterilerimiz genelde eşlerinin ya da erkek arkadaşlarının bu kürelere ilgi göstereceğini düşünüyor; üstelik bu, onları erkekler için hediye seçimindeki zorluktan da kurtarıyor.”

Bellerby & Co, Globemakers’ın koleksiyonerlerin de dikkatini çeken bir marka olduğunu tahmin etmek güç değil. Henüz yüzlere ulaşmamış olsa da markanın kürelerini istedikleri şekilde kurgulatan isimler var. Ancak Peter’a göre bazı parçalar o kadar özel ki onlardan halka açık mecralarda bahsetmek mümkün değil. Bellerby’nin ise koleksiyonerlikle ilgili derin bir geçmişi yok, “Nişanlım benden daha nitelikli bir koleksiyoner, aynı evde 8 yıl yaşadıktan sonra fark ettim ki kendisi Viktoryan döneme dair bulabildiği her şeyi satın alıyordu; eski gümüş işlemeler, biblolar, tahta oymalar, ahşap mobilyalar… Benim koleksiyonerliğim daha küçük kalıyor, ahşaptan fil figürlerini biriktiriyorum. Bunun sebebi de Elephant Family denen, doğal yaşamdaki fillerin korunmasını amaçlayan bir hayır kuruluşuna üye olmam. Şirket satışlarından elde edilen bir yüzdeyi de yine bu kuruluşa bağışlıyoruz.”

Bellerby & Co, Globemakers herkes için uygun bir parçanın üretimini yapıyor ama her köşe başında bulabileceğimiz türden bir yaratım süreci değil onların benimsediği. Yüzlerce yıllık teknikleri kişiye özel parçalar yaratmak için modernize etmiş durumdalar, bir diğer artı olarak da bu yöntemleri sınırsız hayal gücünün huzuruna sunmuşlar. Pangea bunlardan birinin sonucunda doğmuş, Mars veya Death Star da bu parçaların arasına girebilir.
bellerbyandco.com

Fotoğraf kredisi: Ana Santl