ORLEBAR BROWN’UN YARATICISI ADAM BROWN

  • 612 SHARES

Erkekler için üretilen deniz şortlarında karar mercilerinden biri olarak nitelendirebileceğimiz Orlebar Brown’un kurucusu Adam Brown renklerin kullanımını ve trendleri anlatıyor.

Üst segment mayolar hayli niş bir markete hitap ediyor, bu alana girmeye nasıl karar verdiniz?
Bu alınan bir karar değildi, Orlebar Brown rahatlıkla yüzebileceğiniz şortlar üretme fikriyle doğan bir marka. Bir anda ortaya çıktı ve hitap ettiği kitle de niş olarak kaldı. Fakat hiçbir zaman deniz şortu üretme planım yoktu, amacım yüzerken rahat hissedeceğiniz şortlar yaratmaktı.

Karşılaştığınız zorluklar ne oldu?
Tasarıma dair neredeyse hiç fikrim yoktu, o yüzden ilk zorluğu tasarımcıya istediklerimi anlatırken yaşadım. Bunu atlatabilmek için de desen ve kesimleri daha iyi anlayabilmek adına özel kurslara gittim. Zorlukların geri kalanı da bundan sonra başladı; doğru kumaşı, fermuarı, kesim tarzlarını ve Orlebar Brown’u kimle sunacağımızı bulmak için uğraştık.

Mayo sektöründe trendlerin olduğunu düşünüyor musunuz?
Geçtiğimiz on yıla baktığımızda erkeklerin tatilde ne giymek istediklerini düşünmeye başladığını görüyoruz. 2007’de Orlebar Brown’u kurduğumda erkekler kesinlikle geri plana itilmiş durumdaydılar, fakat bunun ertesinde bir anda farkındalıkları arttı. Son dönemlerde daha usta işi, dar kesim ve kısa şortlar kullanılmaya başlandı, bundan sonraki on yıllık süreçte ise bu soruya daha kesin bir cevap verebiliriz.

Kadınlar erkeklere göre trendleri belirleyen taraf mı?
Orlebar Brown’da şöyle bir düşünce var; biz modanın yönlendirmelerinden bağımsız bir markayız ve ondan etkilenmiyoruz. Amacımız fonksiyona, incelikli kesimlere ve nereye giderseniz gidin kişiliğinizi yansıtacak renk paletlerine sahip olmak.

İlk Orlebar Brown şortları isimlerini köpek türlerinin adından almıştı, bunun geçerli bir sebebi var mı?
Bir çift şorta nasıl bir isim verebilirsiniz ki? Bu sadece köpekleri sevmekle ilgiliydi.

Orlebar Brown ürünlerini ilk olarak online kanallar üzerinden satışa çıkardınız, bunun artılarından ve eksilerinden bahsedebilir miyiz?
Bunun en büyük avantajı dünyanın hiçbir yerinde mağaza açmadan küreselleşebilmeniz. En büyük dezavantajı ise müşterilerinizin ürünlerinize dokunamaması, ki bu durum sadece Orlebar Brown ile daha öncesinde tanışmamış kişiler için geçerli. Biz bu sorunu deniz şortlarımızın hangi beden ölçülerinde ve hangi ortamlarda kullanıma daha uygun olduğunu anlatmaya çalışarak aşıyoruz. Online’ın güzel bir başka tarafı daha var; internet siteniz tamamen sizin kontrolünüz altında, burada kendinizi ne kadar iyi ifade edebilirseniz o kadar başarılı olursunuz.

Favori moda tasarımcınız kim?
Bir Orlebar Brown erkeği -ki ben de bunlardan biriyim- başka tasarımcılarla ilgilenmek zorunda değil. Bizim modellerimiz Yves Saint Laurent gömlek ile de Supreme’den alacağınız başka bir ürünle de kombinlenebilir.

Doğadan ilham alıyor musunuz?
Evet, tabii ki canlı renkler ve gölgelerin yardımı dokunuyor. Bana kalırsa Orlebar Brown tecrübeden ibaret, ilhamı yaptıklarımızdan ve yaşadıklarımızdan alıyoruz.

Bir mayoda en sevdiğiniz renk hangisi?
Mavinin her tonu.

Şu anki ruh halinizi nasıl tanımlarsınız?
Mükemmeliyetçi, heyecanlı ve yorgun.