LUCA FUSO

  • 496 SHARES

İtalya’nın ikonik mobilya markası Cassina’nın yönetimini devralan Luca Fuso, modern klasiklere yenilikçi bir bakış açısı getirerek markayı geleceğe taşıma planlarını anlattı.

Röportaj Benan Kapucu

Ünlü italyan markası Cassina tarihi boyunca öncü modernist mimarların yaratıcı mobilya tasarımlarının üretimlerinden mimari komplekslerin uygulama işlerine, mimarlık ve iç mekan tasarımının kesiştiği alanlarda varlığını sürdüren bir firma oldu. Marka, projenin ölçeği ne olursa olsun “zanaatın inceliği, özgünlük ve zamanının ötesinde düşünebilme” değerleri üzerine yükseldiğini vurgulayarak, geleceğin yaşam biçimlerine dair yeni önerilerde bulunuyor. Yönetimi yeni devralan CEO Luca Fuso, QP’nin bu sayısı için markanın gelecekteki vizyonunu tanımlıyor.

QP: Ferrari, Diesel, Safilo Group ve B&B Italia SpA gibi otomotivden mobilya endüstrisine, farklı sektörlerin öncü markalarında görev yapmış, deneyimli bir yöneticisiniz. Bu birikim ve deneyim, Cassina’nın marka stratejisini oluştururken size nasıl bir bakış açısı kazandırdı?

Luca Fuso: Farklı sektörlerde çalışmış olmamın, lüks pazar konusundaki bilgimi artırdığına ve bana bir iç görü kazandırdığına inanıyorum. Müşteri odaklılık ve kalite garantisini hep öncelikte tuttuğum bu süreç, her seferinde aynı hedefe ulaştıracak belli değerleri de oluşturmamı sağladı. Uzun yıllardır Cassina’nın müşterisiyim; bu nedenle markanın tarihiyle ilgili de çok net bir fikre sahibim. Kuşaklar boyu süren engin mirasına sonsuz saygım var. Bir strateji oluştururken, belirleyici olan ve üzerinde yükseldiğimiz en temel dayanaklar da, bunlar bence.

QP: Geleceğin evleri söz konusu olduğunda, diğer sektörlere kıyasla mobilya endüstrisinin en stabil sektörlerden biri olduğunu yadsıyamayız sanırım. Geleceğin evi deyince, her tarafta tuşlarla yönetilen akıllı sistemleri hayal edenler de var ama Cassina’nın geleceği, geçmiştekine benzer olmayı sürdürecek gibi görünüyor. Markanızın gelecek vizyonunu anlatabilir misiniz bize?

LF: Mobilya endüstrisi diğer disiplinlerden kesinlikle daha yavaş ilerliyor, bu doğru. Kanepemizi, ayakkabımızdan çok daha seyrek değiştiriyoruz! Seçtiğimiz mobilya da o yüzden en doğrusu olmalı. Teknoloji ilerledikçe, yenilikçi buluşlar, araştırmalar ve üretim süreçleri, malzeme ve formlar üzerine çalışmalar da onunla birlikte gelişiyor. Araştırma ve geliştirme çalışmaları, Cassina’nın yüksek kalitede, fonksiyonel ve konforlu ürünler yaratabilmesi için son derece önemli. Gelecek vizyonumuz da sonuç olarak özgün, avangart, mükemmeliyetçi ve teknolojik olanakların zanaatkarların el hüneriyle kombinasyonu üzerine temelleniyor. Yenilikçi buluşlar, inovasyonlar daha iyi bir gelecek için çözümler geliştirebilmemizi de sağlıyor. Aynı dayanıklılığı ve performansı garanti edene dek, yeni sürdürülebilir malzemeler üzerine çalışıyor ve uygulamaya gayret ediyoruz.

Yazının ve röportajın devamını QP:30’da 94. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz.Dergiye abone olmak için ise abone@qpmagtr.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz