CATHERINE RÉNIER’NİN GELECEK KAYITLARI

  • 5 SHARES

Jaeger-LeCoultre CEO’su yeni Collectibles koleksiyonu için İsviçreli saat üreticisinin hikaye dolu tarihinin ayrıntılarına giriyor ama bu, maison’un sanatkarlığını yeni nesle ulaştırmasının sadece bir yolu.

KOLEKSİYON OLUŞTURMA FİKRİ NASIL DOĞDU?
Jaeger-LeCoultre’da on yıllardır geri getirmek için uğraştığımız vintage parçalara ilgiyi artırmaya yönelik miras ekibimizle yaptığımız bir görüşmeden şu düşünce ortaya çıktı: Pekala, neyi satın alabileceğimize, bunları nasıl geri getirebileceğimize bakalım ve en zengin tarihe sahip saatleri bulmak için arşivlerimize dönelim – ki JLC’un yenilikçiliğini ve yaratıcılığını gerçekten yansıtanlar parçalar da onlar.

SAATLERİN SEÇİLME VE SATIN ALINMA SÜRECİ NASIL OLDU?

Saatleri satın almak biraz zaman aldı çünkü gerçekten iyi kalitede olmasına dikkat ettik, bu nedenle
de dış görünümden ziyade kalibredeki herhangi bir restorasyona odaklanabildik. Her model –ister ekonomik isterse de sanatsal veya sosyal olsun– zamanın özel bir anına denk düşüyor; restore edilen tasarımlar da insanı o zamana geri götürüyor.

KOLEKSİYON GENİŞLEYECEK Mİ?

Halihazırda 12 saatimiz var ve birkaçı da bu aralar restorasyon sürecinde. İlerledikçe satın almayı sürdüreceğiz; internette ya da dünya çapındaki butiklerimizde, koleksiyonerlere ve halka sunabildiğimiz yerlerde satışa çıkaracağımız yeni modeller ekleyeceğiz. Ayrıca sadece tedarik değil, restorasyon da zaman alıyor. Restorasyon atölyelerimiz bu projeden önce de yoğundu: Restorasyon için belli bir kapasitemiz, satın aldığımız parçalar için de belli bir standardımız var, bu yüzden çok küçük bir hacimde kalacak. In- house restorasyon olanaklarımız kadar manüfaktür tarihimizden konuşuyor olmamız da bize göre önemli bir şans. Bu saatleri doğdukları yere geri getirme konseptini çok seviyorum.

YENİ SAATLER AÇISINDAN BU HAMLE JLC’DAN GÖRDÜKLERİMİZİ ETKİLEYECEK Mİ?

Hayır, piyasayı test etmeye çalışmıyoruz. Ayrıca, bütün parçalar o kadar hızlı satılıyor ki hangi müşterilerin daha fazlasını istediğini söylemek zor. Memovox, Reverso ve Calibre 101 gibi tarzlar zaten koleksiyonumuzda yer alıyor. Futurematic gibi bir şeyi ileri taşımak ve onun harika hikayesini yeniden anlatabilmek bizim için yeterli.

THE COLLECTIBLES’IN FİYATLARINI BELİRLEME SÜRECİNDE MÜZAYEDE EVLERİYLE GÖRÜŞÜLDÜĞÜNÜ TAHMİN EDİYORUM.

Hayli zordu! Bu parçalar mevcut muadillerine kıyasla eşsiz olduğundan sadece piyasa fiyatı üzerinden gidemiyoruz elbette; bu saatlerin her biri ilk modelleri referans alınarak tamamen restorasyondan geçerek yeni bir kayışla, bespoke kitabıyla, özgünlük sertifikasıyla ve iki yıllık garantiyle geliyor. Yani fiyatın hem piyasa fiyatını hem de onun için harcanan çabayla birlikte bütün bu ek değerleri göz önüne alması gerekiyor. Belli bir formülü yok.

CEO OLDUĞUNUZDAN BERİ JLC’UN SANAT VE TASARIM DÜNYASIYLA YAPTIĞI İŞ BİRLİKLER GERÇEKTEN HIZ KAZANDI.

Bizimkine çok yakın bir dünya olduğunu hissediyorum da o yüzden. Her şeyden önce, saatlere bugün ihtiyacınız olmayan nesneler gözüyle bakılıyor, gerçekten de lüks oldular bu yüzden. Sadece işlevsel bir parça olmaktan çıkıp sizinle duygusal bağ oluşturdukları için birer sanat eseri gibiler, pek çok sanatçıyla çalışmak istedik, maison olarak zaten bir ölçüde bunu yapıyoruz. Bu bize başka bir görünürlük boyutu katıyor.

BUGÜN GENÇ İNSANLAR ARASINDA BÜYÜK BİR KESİM VINTAGE SAATLERE İLGİ DUYUYOR; AYNI ZAMANDA, YAŞI DAHA İLERİ İNSANLAR GENÇLERİN TERCİHLERİNDEN ETKİLENİYOR SANKİ… SİZİN BAKIŞ AÇINIZ NEDİR?

Genç miyim, yaşlı mıyım bilmem!.. Genç insanların her şeyi dijital istediklerine dair bir stereotip oluşturulmuş durumda ama onların zanaatkarlığa da büyük heyecanla yaklaştığını görüyoruz. Genellikle zamansız nesnelerle ilgililer; manüfaktürümüzü ziyaret etmeye bayılıyorlar, telefonlarını kenara koyup zanaatkarlarla konuşma fırsatı yakalamak hoşlarına gidiyor. Bence JLC’un ortaya koyduklarını da düşünürseniz, lüksün geleceği için bu olağanüstü bir durum.

SAATİNİZİ NE SIKLIKLA DEĞİŞTİRİRSİNİZ, BİR DE EN SEVDİĞİNİZ KOMPLİKASYONLARDAN BİRİ NEDİR?

Haftada üç farklı saat takarım. Kurtarıcım burgonya renkli Tribute Reverso ama çok sık seyahat ettiğimden Dual Time Reverso’yu da seviyorum. Rendez-Vous Shooting Star’a da bayılıyorum – yıldızın belirdiğini gördüğümde şanslı olduğumu hissediyor olmam birden günümü güzelleştiriyor.

SAATLERDE UNISEX TRENDİ VAR AMA GÖRÜNÜŞE GÖRE JLC’UN STRATEJİSİ BUNUN YERİNE FARKLI CİNSİYETLERE HİTAP ETME YÖNÜNDE. BUNA KATILIR MISINIZ?

Bunun bir strateji olduğunu söyleyemem ama bizim tarihimiz böyle. Tarihsel olarak JLC erkek ve kadınların dengede olduğu bir alıcı kitlesine sahip, bu da sektör içinde ona eşsiz bir konum kazandırıyor; eşit biçimde her iki taraf için de saatler yaptık her zaman ve bugün de müşteri dağılımı hala 50/50. Cinsiyetsiz saat söz konusu olduğunda, Reverso buna iyi bir örnek – kadınlar da erkekler de aynı modeli takabiliyor. Kadınların erkek saatleri taktığını gittikçe daha fazla görüyoruz.

ELÇİLERİNİZ İLE JLC ARASINDA NE TÜR BİR İLİŞKİ ARIYORSUNUZ?

Şahsi olarak zanaatkarlığa gerçek bir tutku beslemelerini istiyoruz. Manüfaktüre gelmeleri, el işini takdir etmeleri ve neler olup bittiğini görmeleri onlar için çok önemli. Sanatçılarla genellikle karşılıklı bir anlayış oluyor çünkü onlar da hünerleriyle çalışıp yaptıkları işin inceliklerini öğreniyorlar. Elbette kişisel değerler, özen, mükemmellik arayışı da önemli… Biraz da tevazu.

BU SEKTÖRDE ÇALIŞMAYA BAŞLADIĞINIZDAN BERİ LÜKS TANIMI NASIL DEĞİŞTİ?

Benim için lüks daima zanaatkarlık ile mirasın birleşimi olmuştur. Bu terim güçlü tarih ile artizan know-how’ı gerektirir. Bu yüzden bence dünyanın dijitalleşmesi müşterilerimize ulaşma yolumuzu, kimliğimizi ve değerlerimizi paylaşma biçimimizi değiştirmiş olsa bile münhasırlık fikri gittikçe daha fazla önem kazanıyor.

SAAT SEKTÖRÜ DIŞINDA ŞAHSEN SEVDİĞİNİZ HANGİ MARKALAR VAR?

Ben çok net ve sadık bir insanım, o yüzden aklıma gelen tek marka Van Cleef & Arpels. Ayrıca deride Delvaux’yu keşfettim, aslında bizim grubumuza bağlı ama ben uzun zaman önce Asya’da buldum onu.

UZUN YILLAR HONG KONG’DA YAŞADINIZ. AİLEYİ İSVİÇRE’YE GETİRMEK BÜYÜK BİR DEĞİŞİM MİYDİ?

Hayır, hiç öyle olmadı. Farklı yaşam tarzları deneyimlemeyi çok severiz. Bizim için açık havada olmak çok önemli olduğu için şimdi yüzmekten çok kayak yapıyoruz ama ikisini de seviyoruz. Adapte olmamız gereken başlıca şey buydu!

HONG KONG’DA NEREYE GİTMELİYİZ?

Dumpling için Din Thai Fung’u öneririm – ailemin en sevdiği restoran, çok rahat bir yer.

SON OLARAK, THE COLLECTIBLES KOLEKSİYONUNDAN SADECE BİR MODEL SEÇECEK OLSANIZ BU HANGİSİ OLURDU?

Futurematic’e çok hayranım ve Duoplan da kariyerimle çok ilişkili olan mücevher- saat özelliğine sahip. O yüzden kendim için Duoplan’ı, eşim için de Futurematic’i seçerdim – zaman zaman saati ondan çalabileceğimi biliyorum çünkü.