PETRA ANTİK KENTİ’NDEN İLHAMLA

  • 100 SHARES

Pritzker ödüllü mimar Jean Nouvel, Suudi Arabistan’ın tarihi ve arkeolojik öneme sahip bölgelerinden biri olan Al-Ula’da çöl manzaralı yeni projesi ile Orta Doğu’daki kültürel girişimini sürdürüyor.

Farklı kıtalarda sanatsal perspektifi ile mimarı projelerini şekillendiren Fransız mimar Nouvel, Louvre Abu Dhabi’den sonra geçtiğimiz aylarda çöl zambağından ilhamla tasarladığı National Museum of Qatar ile rotasını Orta Doğu’ya çevireceğinin ipuçlarını vermişti. Mimar, projelerinde ülkenin bulunduğu jeopolitik ve topoğrafik özelliklerine paralel ve kendine has bakış açısıyla doğaya insan eli değmiş bir bütünlük yaratıyor. Bir önceki cümlemizin ispatı olarak Nouvel karşımıza, Suudi Arabistan’ın arkeolojik öneme sahip ve tarih bakımından oldukça zengin olan Al-Ula bölgesinde tasarladığı Shaaran Resort ile çıkıyor.

Al-Ula bölgesinin çöl ortasındaki sakin görselliği ve yapısı kafanızda Ürdün’de yer alan Petra Antik Kent’ini çağrıştırıyor. Bu konuda görsel zekanız size yanıltmıyor. Petra ve Al-Ula vakti zamanında Nabatiler tarafından kurulan iki bölge olduğundan birbirlerine olan benzerlikleri de kaçınılmaz oluyor. Tabii, Petra’nın yükselen değerinin yanında Al-Ula daha geri de kalsa da Jean Nouvel’in tasarımından sonra dengelerin değişmesi söz konusu olabilir. 2023’te tamamlanması öngörülen tasarım, doğallığının yanında lüks algısıyla da farklı bir tatil anlayışı sunmaya hazırlanıyor. Tasarımın detayları henüz paylaşılmasa da Nouvel’in yeni projesinde, bölgenin doğal oluşumundan ve Nebalyalıların oyduğu taşlardan ilhamla hareket edileceği düşünülüyor.