A. LANGE & SÖHNE’Yİ KELİMESİ KELİMESİNE ANLAYABİLMEK

  • 34 SHARES

A. Lange & Söhne’nin yüksek saatçilik terminolojisine durmadan yeni kelimeler ekleyen bir marka olduğunu göz önünde bulundurarak, bu başlıkları aklınızın bir köşesinde tutmanızı öneriyoruz.

Doppelfederhaus
Lange, saatlerinin bazı özelliklerini kadranda Almanca ibarelerle belirtiyor. Lange 1’in kadranında yazan Doppelfederhaus ise, kalibrede toplam da iki adet tambur olduğunu ifade ediyor.

Zeitwerk
Zaman makinesi anlamına gelen bu ibareyle yüksek saatçilik dünyası ilk dijital göstergeli mekanik saatle tanışmış oldu. 3 ayrı diskin dönerek çalıştırdığı sistem, kadrandaki iki büyük pencereden saat ve dakikayı rakamla gösteriyor.

Zero-Reset
A. Lange&Söhne mühendislerinin 2008 yılında tanıttığı günümüzde tourbillon komplikasyonuna yaklaşık 200 yıl sonra yapılmış en önemli inovatif müdahaledir. Tepe noktası çekildiğinde tourbillon kafesi hassas saat ayarı için olduğu yerde durur. Bu çığır açan yeniliği Lange 2014 yılında biraz daha ileri götürerek, sadece 1 saniyelik sapma payıyla tepe noktasını çektiğinizde tour- billon’u durdurmanın yanına, hassas ayar için sıfırlama özelliği de ekledi.

Handwerkskunst
2011 yılından beri A. Lange & Söhne zanaatkarlık adı altında çok özel ve sınırlı sayıda el işçiliğinin ön plana çıktığı modeller tanıtıyor. Bu modellerin ortak özelliği birçok üstün finisaj ve dekorasyon tekniğini barındırması.

Ewiger kalender
Perpetual calendar komplikasyonunun Almancası. Türkçede daimi takvim diye geçen bu komplikasyon sayesinde saat, çalıştığı sürece saat, ay, gün, tarih, artık yıl ve Ay’ın fazını güncel olarak hiç sapma yapmadan yüz yıldan fazla süreyle gösteriyor. Lange koleksiyonlarında toplam 7 farklı perpetual takvim komplikasyonuna sahip model bulunuyor.