KOMANDO PERFORMANSI

  • 521 SHARES

Breitling ile Norton, birbirlerini tamamlayan birer kronograf ve motosiklet ile ortaklıklarını sağlamlaştırıyor.

Yazı: Hugh Francis-Anderson Fotoğraf: James McNaught

Norton Commando 961, uzatılmış şasisi, özenle biçim verilmiş tankı ve kafe-yarışçısı motosikletlerden esinlenen selesiyle rafine ve maskulen görünüyor. 1950’lerde Kuzey Londra’daki Ace Kafe’nin ve sürekli olarak 100 mph’in peşinde koşan Ton-up Boys grubunun nostaljisini yansıtan bu motosiklet, ilk bakışta tamamıyla klasik gibi görünse de, aslında bünyesinde pek çok yüksek performans parçası barındırıyor: Brembo fren sistemi, tamamıyla ayarlanabilen Öhlins marka ön ve arka süspansiyon ve firmanın kendisi tarafından geliştirilen, 72 bhp ritimle çalışan paralel-ikiz 961 cc motor. Tüm bu öğeler, tarihi tasarım referanslarıyla modernliğin benzersiz ahengini ortaya koyuyor. Bu durum aynı zamanda Breitling için de geçerli, en azından Georges Kern’in CEO pozisyonunu almasından bu yana.

Norton önceden Bremont ile iş birliğindeydi ve yakın zamanda Norton V4/RR saati lanse edilmişti. Dolayısıyla, geçen yıl Şubat ayında duyurulan Breitling-Norton ortaklığı, Kern tarafından markaya kazandırılan yeni iş birliklerinden biri olarak herkesi şaşırttı. Breitling’in ilk duyurudan hemen sonra yeni bir modelle ortaya çıkmasının bir yıldan daha uzun bir zaman aldığı düşünüldüğünde, bu yeni ortaklığın zamanlaması da oldukça tuhaf geliyor.

Yine de, Breitling’in motosikletçilerle saat üreticileri arasında filizlenen faaliyet trendini, özellikle de motosiklet dünyasının daha ziyade mirasla ilgili yönünü desteklediğine şüphe yok.

Klasik ve özel üretim motosikletlere yönelik bir etkinlik olan The Distinguished Gentleman’s Ride’ı destekleyerek motosiklet dünyasıyla ortaklık kuran ilk markalardan biri, Zenith idi. Baume & Mercier’nin Indian Motorcycles ile verimli bir iş birliği var. Bell & Ross, Nescafe Racer ve B-Rocket modellerini tasarlamak için, Harley Davidson’ın Doğu Sussex merkezli özel üretim mağazası Shaw Speed & Custom’dan destek almıştı. Bucherer ise yakın zamanda Harley-Davidson ile birlikte dünyanın en pahalı motosikleti Blue Edition’ı (fiyatı 1 milyon 433 bin sterlin) üreterek manşetlerdeki yerini aldı.

Hem havacılıkla hem de okyanusla ilgili saatlerle köklü bağları olan Breitling’in Norton ile ortaklığı ise, markanın karada gerçekleşen maceralar peşinde koştuğu bir zamanda ortaya çıktı. Georges Kern, “Hedeflerimizden biri, Breitling’in genelde havacılıkla anılmasının dışında, karada ve denizde kullanmaya yönelik saatleri de geçmişten bu yana ürettiğini hatırlatmak,” diyor.

Her iki şirket de inanılmaz cool ürünleriyle ünlü. Bileğinde klasik Breitling’i olan birinin, pek tabii Norton motosikleti olabilir. Ki bu kişi düşününce ‘kendini ifade etmek için ilgi çekici markalar arasındaki mükemmel uyumu yakalayan biri’ olabilir.

1898 yılında kurulan öncü İngiliz motosiklet markası Norton Motorcycles’ın ününü kazanmasında belki de en büyük pay, iki savaş arasındaki dönemde 10 kez Isle of Man Senior TT yarışını kazanan, The Unapproachable Norton Dominator motorunun. İkinci Dünya Savaşı sırasında Norton, İngiliz ordusu için yüz bin civarında araç üretmiş ve bu rakam, İngiliz ordusunun sahip olduğu tüm askeri motosikletlerin yaklaşık dörtte birine eş değer. Savaştan sonraysa marka 1947’den 1954’e kadar TT yarışlarını kazanacak araçlar üretmeye geri döndü.

Yazının devamını QP No:26 88. sayfadan itibaren okumaya devam edebilirsiniz. QP’ye abone olmak için ise abone@qpmagtr.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.