BAKIM VE PAZARLAMA

  • 28 SHARES

Ünlülerin kozmetik sektörüne girişteki yeni replikleri “cinsiyetsizlik”, hiçbir cinsiyete hitap etmemeye sebep olabilir mi?

Kozmetik sektörünün akıl almaz büyümesine kayıtsız kalamayan bir grup, pazardaki mevcudiyetlerini gitgide artırmış vaziyette. Bir markanın yüzü olmaktansa kendi markalarını yaratmayı tercih eden ünlülerin artık çoğunlukta olduğu söylenebilir. Bu yeni bir trend olmamasına rağmen garip olan, erkek ünlülerin de artık bu pastadan pay almak istemeleri. Hem de müşteri olarak sadece hemcinsleriyle sınırlanmak istemeden. Takdir edersiniz ki geçtiğimiz aylarda Brad Pitt’in bile kendi “cinsiyetsiz” kozmetik markası Le Domaine’i tanıtması işin rengini bir hayli değiştirdi. Kozmetikte ciddi bir win-win durumu olduğu ve bunun doğru pazarlama taktikleriyle nerelere gelebileceği aşikar. Ünlü isimler için bunun ilk adımı, kozmetik devleriyle yaptıkları anlaşmalar aracılığıyla bu kar hesaplamalarına hakim olmalarında yatıyor. Sadece bir parfümün yüzü olarak astronomik rakamlar kazanan oyuncuların aklında şu soru beliriyor: “Bu iş ne kadar karlı ki benim payıma bu kadar düşebiliyor?”

Bu sene cilt bakım markası Rhode’u tanıtan 25 yaşındaki Hailey Bieber’ın Business of Fashion’a verdiği demeç konuyu çok güzel özetliyor: “Markamın büyük hissedarı olmak istiyorum. Uzun bir zamandır suratımı ve ismimi başka markalara ödünç veriyorum. Bunu yapmakla artık ilgilenmiyorum. Bir makinenin ürünlerimi ve markamı nasıl şekillendirmem gerektiğini söylemesine izin vermeyecek kadar seçiciyim.” Ekonomik getirisini bir kenara koyduğumuzda, bu markalaşma trendi bir anlamda ünlü isimlerin kimlik krizine dair de bir çözüm niteliğinde. İş hayatlarında hep başka roller üstlenmek zorunda kalan oyuncular, tümüyle kontrolün kendi ellerinde olduğu bir mecraya bu sebeple sıcak bakıyorlar.

İş, ünlülerin bu sektörün gidişatını içerden aldıkları istihbaratlarla çözmeleri sonucunda bir başka boyuta evriliyor. Pitt, Le Domaine’i kurarken eski sevgilisi Gwyneth Paltrow’un markası Goop’tan esinlendiğini açıklamaktan çekinmiyor. Oyuncunun yeni tanıttığı cilt bakım markası, Pitt’in Chateau Miraval’daki üzüm bağlarında 15 senelik bir araştırmanın ürünü. University of Bordeaux’da enoloji bölümü profesörü Pierre-Louis Teissedre’nin, Pitt’in ortağı Perrin ailesinin ünlü bağlarındaki 13 farklı üzüm türünün incelemesi üzerine ortaya çıkıyor. Üzümün antioksidan özelliklerinden ilhamla şekillenen marka, rakiplerinden en çok fiyat politikasıyla ayrışıyor. Kozmetik alanında lüks segmentin sınırlarını zorlayan Le Domaine serum 385 dolar fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

Yazının devamını QP No:46’da 36. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz. Dergiye abone olmak için ise info@qpmagtr.com’a e-mail atarak iletişime geçebilirsiniz.