5G NE DEĞİŞTİRECEK ?

  • 503 SHARES

İnternetin önemli kriteri artık kesinti değil, daha çok, hız… Sayısız cihazın birbirine bağlandığını düşününce ise bu durum biraz komplike. Ama yakın tarihte tanışacağımız yeni standart gündelik yaşamımızı bu mevzu bazında epey geliştireceğe benziyor.

Yazı: Engin Önder

Kendini internet sayesinde bulabilmiş, hayatını da halen bilfiil internet üzerinden kazanan bir insan olarak internet üzerine yazmak tuhaf. Dönemin altkültür ortamları Ekşi Sözlük’e, Shockhaber’e girip uzun bir entry okurken fazla yazmasın diye internet bağlantısını keserken, yeniden bağlanmaya çalışıp içeride uyuyan annemleri uyandırmaktan endişe ederdim. Aradan geçen yıllarda internet önce girerken artık gürültü çıkarmamaya başladı, daha sonra da dünyayı Marshall McLuhan’ın bahsettiği o meşhur global köye dönüştürdü.

Teknoloji tarihine 1971 yılında Pasifik’in ortasında, Hawaii Adaları’ndaki ALOHAnet protokolü denemeleriyle giren “kablosuz paket ağı” fikri, zaman içerisinde ticarileşti ve 1999 yılında kurulan “Wi-Fi Alliance” ile bugün bildiğimiz Wi-Fi söylemi hayatımıza yerleşmeye başladı. 2000’lerin başında dizüstü bilgisayarların içinde dahili olarak gelen “kablosuz internet”i gündelik hayatlarımızda deneyimlemeye başladığımız, komşu çocuklarının Wi-Fi şifrelerimizi istediği günlerden bugünlere gelelim. Ortalama bir Türk internet kullanıcısı en gelişmiş Wi-Fi ve mobil internet teknolojileri sayesinde bugün ayda yaklaşık 40 saatini YouTube’da video izleyerek geçiriyor. Bugün bir günde internet üzerinde tükettiğimiz veri, belki 15 yıl önceki internet paketlerinde bir yıllık kullanımımıza denk. Artan kullanıcı sayısı, veri hacmi ve yaygınlaşan akıllı teknolojiler, karar vericileri tüm internet altyapı teknolojilerini süratle geliştirmeye zorluyor. Ve müjde. İki yeni internet teknolojisi önümüzdeki 1-2 yıl içinde iş yapışımızı yeniden tanımlamaya geliyor: Wi-Fi6 ve 5G.

Yazının devamını QP No:25’te bulabilirsiniz.