15. SAYI ÇIKTI

  • 235 SHARES

QP Türkiye’nin yeni sayısı sanat ekiyle birlikte aralarında İsviçre’deki road trip’imizin yer aldığı seyahat yazısı ve kapak konumuzda değindiğimiz Jaeger-LeCoultre’un sanatsal kadranlarıyla bayilerde ve seçkin kitabevlerinde.

Dergi camiasında bir “Eylül sayısı” miti olduğunu biliyorsunuzdur. Okulların açılışı ve tatil sezonunu bitirip herkesin iş moduna geçişiyle birlikte sembolik bir ‘başlangıç sayfası’ açar Eylül sayıları. Moda dergileri için de yeni bir sezon demektir. Ama bizi Eylül ile ilgili heyecanlandıran şey ise, sanat odaklı bir sayı hazırlamak oldu.

Kapakta bu sebeple pitoresk bir kadran görüyorsunuz. “Ne çeksek Métiers d’Art özeti olur?” diye düşünürken akla ilk gelenlerden biri Jaeger-LeCoultre olunca da, bir JLC Master Grand Tourbillon’u Vallée de Joux’dan İstanbul’a misafir ettik. Herkese böyle müthiş misafir nasip olmuyor açıkçası… Ama biz yine de kapak konusuyla sınırlı kalmayıp, world time komplikasyonlu saatleri bile dünyanın dört bir yanında düzenlenen sergilerle birlikte gösterecek kadar kafayı taktık bu sanat mevzusuna. Ocak’tan beri IKSV ile Panerai arasındaki özel proje sponsorluğunu yürütmek, bünyemizde sanatsal bir etki bıraktı anlayacağınız.

Ama dergi yetmedi, bir de ek yapalım dedik, 15. sayıyla birlikte size ulaşan ‘Avec’ sanat eki de böylece ortaya çıktı. Ekte yalnızca bienal değil, yakın dönemde şehirde görebileceğiniz sanat etkinlikleri yer alıyor.

Bu bahsettiklerim, konu toplantımızı şekillendiren temel unsurlar, ama bana göre 15. sayı, ekipteki herkesin en sevdiği ilgi alanına yönelmesi anlamını taşıyor. Mesela ben, en sevdiğim CEO’lardan biri olan Raynald Aeschlimann ile Omega’nın pazarlama stratejisini konuştum; en sevdiğim ülke İsviçre’ye gidip 33℃’dan -1℃’a inen bir hava durumunda road trip yaptım. Müjde, komşusu Görgün Taner ile kültür üzerine konuşmak istedi; Kristin, QP Seçti çekimine daha çok kıyafet ekledi; Erçağ, Tintin’in maceralarını yazdı.

Kısacası 15. sayı bizi en çok uğraştıranlardan biriydi, çünkü en sevdikleriniz söz konusu olduğunda hep titiz davranırsınız. Dileriz siz de bu sayıyı okuduktan sonra sevdiğiniz birine bizim sevdiklerimizden birini anlatırsınız. Çünkü işte o zaman kendi içimizde Eylül sayısı mitinin hakkını vermişiz demektir.

Açılış görseli: Ahmet Ertuğ; Villa Farnese Dünya Haritası Odası, Caprarola, C Print, 180×220 cm, 2017.