ROLEX SÖZLÜĞÜ

  • 143 SHARES

Rolex “Tacı” kazanmak için öğrenmeniz gereken terimler de dahil olmak üzere, marka lugatındaki takma isimleri ve daha fazlasını sunuyoruz.

Pepsi Bezel: 1950’lerde artan kıtalararası uçuşların getirisiyle ikinci zaman diliminin önemi de arttı. Rolex bu sebeple 1955’te GMT Master modelini lanse etti ve gece-gündüz ayrımını da bezelde mavi ve kırmızı renklerini kullanarak belirtti. Bu bezel daha sonraları Pepsi’nin kurumsal renkleriyle uyuştuğu için bir takma isim de kazandı: Pepsi bezel.

Kermit: 2003 yılında Rolex, 1953’te üretilen ilk Submariner’ın 50. yılını kutlamak amacıyla Submariner 16610LV’yi tanıttı. Yeni modelin en dikkat çeken yanı ise bezelde kullanılan benzersiz yeşil rengiydi. Siyah kadrana sahip yeşil bezelli model Kermit’in siyah gözbebekleri de düşünülünce Muppet kuklasının adıyla anılmaya başlandı. Güncel koleksiyonda yer alan yeşil kadranlı versiyon ise yemyeşil olması sebebiyle Marvel’ın ikonu Hulk ile beraber anılmaya başladı.

BOMBAY LUG: İsim olarak Hindistan’daki Bombay’ı andırsa da bu takma isim bir çeviri hatasının sonucu olarak kazanılmış. Fransızca’daki bombé, yani bombeli teriminin İngiliz ve Amerikalılar tarafından revize edilmiş hali. Kasa kulaklarının deri kayışlar için daha kullanışlı olması adına kasa bütününden bağımsız gibi durması ve saat formunun bu sebeple bombeli gözükmesi yüzünden vintage Datejust’ların kazandığı bir takma ad.

CERACHROM: Rolex’in profesyonel amaçla kullanılan modellerinin bezellerinde tercih edilen bir materyal. Rolex tarafından geliştirilen seramik temelli Cerachrom, çizilmelere karşı dayanıklı ve UV ışınlarından etkilenmeyen bir renge sahip.

EVEROSE: Rolex’in kendi ürettiği 18 ayar pembe altın alaşımı için kullanılan terim. Eşsiz bir dayanıklılık ve parlaklık sunan materyalin formülü kıskandırıcı bir biçimde saklansa da kısa sürede renk değişimine uğrayan pembe altını korumak adına platinin formüle dahil edildiği biliniyor.

FAT LADY: Rolex’in iki renkli GMT bezellerinden kırmızı ve siyahla sunulan versiyonu. Fakat şişman bir hanımefendi olarak anılmasının sebebi renk kullanımından kaynaklı değil. 1983 ile 1988 yılları arasında üretilmiş olan ve adını diğerlerinden 1 mm daha geniş kasasından alan Ref. 16760 GMT-Master.

FRECCIONE: Bezel üzerindeki 24 saat dilimini gösteren turuncu okun Rolex Explorer II’ya bahşettiği bir takma isim. Adını bu turuncu oktan ve İtalyanca “büyük ok” ifadesinden alan modelin diğer bir artısı da Hollywood’a kadar ulaşmasından geliyor. King of Cool’un bizzat bu saatten taktığı yönündeki söylentilerden dolayı Explorer II’nun “Steve McQueen” olarak anılmasına da sebep olan 1971 üretimi Explorer II 1655.

GREAT WHITE: Karakteristik kırmızı yazılarının (Sea Dweller Submariner 2000) dört kelimesi de beyaz font ile değiştirilen 1977 model bir Sea-Dweller.

PAPA SMURF: Çizgi filmler ve animasyon karakterlerinden esinlenen ve Rolex modellerine isim takanların sığındığı karakterlerden biri de Şirin Baba. 2008 yılında toz mavi bir kadran ve bezelle piyasaya sürülen beyaz altın bir Ref. 116619 Submariner.

PRESIDENT: Rolex ve altın ibarelerini birarada duymamıza sebep olan saatlerin atası sayılan bir model. Adını Dwight Eisenhower başta olmak üzere sıkça bu saati takarken fotoğraflanan A.B.D. başkanlarından, soylulardan ve dünya liderlerinden alan tamamı sarı altın bileklikli
Day Date.

PUSSY GALORE: Hollywood’un yüksek saatçiliğe kazandırdığı terimlerden biri daha… Adını bu saati üçüncü 007 filmi Goldfinger’da (1964) takan Honor Blackman’in canlandırdığı Bond kızından alan Ref. 6542 GTM-Master.

ROLESOR: Sarı altın veya Everose bezel, tepe ve bileklik baklalarının çelik orta kasa ve dış bağlantılar arasındaki iki renkli birleşimi ifade eden, Rolex tarafından 1933 yılında patenti alınmış terim.

pepsi
Pepsi bezel

hulk
Hulk

everose
Everose

papasmurf
Papa smurf

presidentt
President

rolesor
Rolesor