POP FORMATI

  • 330 SHARES

Koleksiyoner saatlerinde, her yerde birdenbire çizgi film karakterleri belirdi. Her zaman olduğu gibi, diye yazıyor Timothy Barber, Gérald Genta uzak ara farkla en öndeydi.

Gérald Genta 1984’te dünyaya, kadranlarında Mickey Mouse, Donald Duck, Pembe Panter gibi çizgi karakterlerin yer aldığı lüks saatleri tanıttığında (en hafif tabirle) bir nevi heyecana yol açtı. Sahneye çıktığı yer Cenevre’nin yüksek prestijli ticaret fuarı Salon Montres et Bijoux’ydu ve o sıralar bariz ikonoklastik eğilimlere sahip saygıdeğer bir mucit olarak görülen Genta bir temaya dönüş yapmıştı: Yani, varsayılan sınırları yıkarak saat tasarım dilini genişletme girişiminde bulunmuştu. Her ne kadar bu saatler Salon’da bulunan diğer her şey gibi incelikle yapılmış olsa da aralarında Rolex ve Vacheron Constantin’in de bulunduğu diğer katılımcılar öfkeye kapıldı: Fuar komitesi, bu saatlerin kaldırılması kararını verdi. Bunun üstüne çok sinirlenen Genta da Salon’u tamamen terk etmiş ve bu olay İsviçre’de manşetlere yansımıştı. Bekleneceği üzere, Disney’in çizgi film karakterleri (Genta şirketle bir anlaşma yapmıştı) saat üretiminin demirbaşları oldu.

Bu “karakterli saatler” lüks sektöründe eğlenceli bir merak olmakla birlikte, yaratıcılarının da pekala farkında olduğu gibi, zengin bir kültürel gelenekten geliyordu. Amerikalı saat firması Ingersoll 1933’te ilk Mickey Mouse saatlerini The Walt Disney Company ortaklığıyla çıkardığında kalıpları kırmıştı. Mickey’nin kollarının saat/dakika ibresi gibi hareket ettiği bu saatler milyonlarca sattı (söylendiğine göre, New York’taki Macy’s’de tek bir günde 11.000 adet satılmıştı) ve bir mid-century fenomeni başlattı. Saatler –tahmin edileceği gibi ucuzdu– popüler ticaretin odağına yerleşti ve karakterli modeller milyonlarca üretildi.

Yazının devamını QP No:47’de 109. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz. Dergiye abone olmak için ise info@qpmagtr.com’a e-mail atarak iletişime geçebilirsiniz.