Yenİlenen 007 ve Q-Branch Saatlerİ

  • 244 SHARES

Gerçek Q-Branch

Omega bu sonbaharda serinin yeni filmi SPECTRE içinde yer alacak James Bond saatini tanıttı: yeniden tasarlanmış 12 dereceli bezeli, göze çarpan “lollipop” saniye ibresi, şık nato kayışı ile bir Seamaster 300 m. Her ne kadar Q-Branch Bond’u bilek oyunlarında güçlendirme konusunda bu sefer biraz kaytarmış olsa da QP-Branch olarak buna izin vermiyoruz. Dört efsane saat üstadına ajan fonksiyonlarıyla dolu Bond saatinin kollarında nasıl durduğunu sorduk.

 

richardhoptroff

Richard Hoptroff, Hoptroff London
“Q-Branch saatleriyle ilgili oldukça detaylı çalışmalarda bulundum ve hatta birkaç tane saat de yaptım. Aslında Q saatlerinden No.10 atomik cep saatini Geiger sayacı ile donatmıştık (Thunderball) ama Fukushima’nın ardından bunun hoş olmayacağını düşündük. Birileri bir hanımefendinin elbisesinin fermuarını manyetik yolla açabilen bir saat yapmamı istedi. Ama o denli tutkulu bir anda, saatinizin tüm eğlenceyi ele geçirmesini kim ister ki?”

 

 

peterroberts

Peter Roberts, Peter Roberts Watches
“1970’lerin başında MI6 için çalıştım. Bu yüzden kısa süre öncesine kadar bu konu hakkında konuşamıyordum. Rolex insanı olarak benim işim Q’ya Hyper Intensified Magnetic Field Watch yapımında yardımcı olmaktı. Tepe ile kontrol edilebilen süper güçlü mıknatıslar kullandık. Tüm bu manyetizmaya rağmen saatin yine de çalıştığını düşünürsek, Bond’un kazayla kaşıkları, bisküvi kutularını kendine çekmesi bile bu teknolojinin zekice olmasına gölge düşüremedi.”

 

 

maxbüsser

Max Büsser, MB&F
“Bond saatinde ne olsa süper olurdu? Bir güç kalkanı tabii ki; zamanlarının çoğunu mermi atmakla geçiren çift sıfırlı ajanları mermiden kaçmak zorunda kalmazdı. Kötü adamların iletişim kurmasını engelleyebilecek GSM sinyal kesiciler de olabilirdi. Belki ultrasonik bir cam kırıcı ve tabii ki kötü adamı sessizce boğmak da dahil olmak üzere birçok işe yarayan eski usul çelik bir kablo. Veya çok yüksekten düştüğünde bile iki ayağının üzerine inebilmeni sağlayan bir sistem.”

 

 

stephanforsey

Stephen Forsey, Greubel Forsey
Günümüzün iletişim dünyasında 007 yeni zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Bu bağlamda, entegre perpetual takvimli ve mekanik bilgisayarlı yeni GF GMT Black Diamond’ı sunuyoruz. Mekanizma, onu elektromanyetik titreşimlere karşı tamamen koruyan sentetize edilmiş pırlantadan yapılmıştır. Siber saldırı ve/veya güç kesintisi durumlarında, sadece GMT fonksiyonlu mekanik bir saat Bond’a görevini tamamlamak için ne kadar zamanı kaldığını veri yerini göstermeye devam edecek.”