Yüksek Oktavdan Çınlama

  • 204 SHARES

Bulgari’nin rekor kıran Minute Repeater’ı yüksek saatçiliğin şatafatlı olması gerekmediğini kanıtlıyor.

Gerald Genta ve Daniel Roth markaları Bulgari’ye katıldıklarında, şirket kendine imkansız, ya da en azından son derece zorlayıcı bir görev biçmiş gibi görünüyordu: İki güçlü estetiği hali hazırda kendi fark yaratan tarzına sahip bir markaya dahil etmek.
Bu sorun Fabrizio Buonamassa’nın Genta tasarımını yeni ultra-ince kategorisine uygulayarak imkansız bir işe kalkışan Octo Finissimo saatiyle fazlasıyla çözülmüş oldu. Tam olarak fark edilmeyen ise Bulgari’nin iki markayla da gerçekten elde ettiği saat ustalığı ve altyapıydı. Marka minute repeater’lar konusunda güçlü bir itibara sahip olduğundan, geliştirilecek bir sonraki ürün sürpriz olmamalıydı. Bulgari’nin bu yıl Baselworld’de piyasaya sürdüğü ultra-ince Octo Finissimo Minute Repeater’ı, 6.85 mm’lik kalınlığıyla göz dolduruyor. Minute repeater’a boşuna saatçilik komplikasyonlarının en tekniği gözüyle bakılmıyor; yüksek mühendislik gerektiren mekanizmasının ve parça sayısının yanı sıra, aynı zamanda ton meselesine de dikkat etmek gerekiyor. Normal boyutlardaki bir saatte bile bir minute repeater oluşturmanın teknik kısıtlamalarından bağımsız olarak, sesin çıkma şekli çanların metale çarpmasından ana platinin yapısına kadar kimi zaman birbiriyle rekabet içindeki onlarca faktöre dayanıyor. Çanların oluşturduğu tonların mekanizma tarafından sonlandırılmadan yankılanması, sistemi şarj etmenin, tutarlı ve hızlı bir biçimde devreye sokmanın bir yolu olması ve sistemin eylemi tamamlamaya yetecek enerji olmadan ayarlanamamasını sağlayacak güvenlik özellikleri gerekiyor, tüm bunlar da hem akıllı mühendislik hem de tecrübeli zanaatkarlar gerektiriyor. Kasada böylesine sınırlı bir alana sahip olmak zorlu bir testti; tonların yankılanması için daha az alan olması doğrudan toplamda daha az hacim anlamına geliyor. Bulgari’nin çözümü ise akıllıca: Kadrandaki saat göstergesi görevi gören boşluklar sayesinde sesin tüm saatte yankılanması sağlanıyor. Kasa ve kadran, verimli bir ses yönetimi sağlamasının yanı sıra hafif ve güçlü bir malzeme olan titanyumdan yapılıyor.
Yazı James Gurney.

bulgariinfocussoldat

Detaylar
Bulgari Octo Minute Repeater

Fiyat: 505.000 TL
Materyal: Titanyum
Mekanizma: Manüfaktür, elle kurmalı minute repeater kalibre BVL 362
Çap: 40 mm
Güç rezervi: 42 saat
Sınırlı üretim: 50 adet
QP kararı: Piyasanın en yüksek sesli saati olmasa da, boyutundan bekleyebileceğinizden çok daha yüksek bir ses çıkarıyor.