Ve Jaeger-LeCoultre Gyrotourbillon’u Yarattı

  • 10429 SHARES

SIHH 2016’da tanıtılan JLC – Reverso Tribute Gyrotourbillon, tourbillon komplikasyonunu bir üst boyuta taşıyor.

Jaeger-LeCoultre bu sene ikonik modeli Reverso’nun 85. yılını kutluyor. Yüksek saatçilik dünyasında yaratıcılık söz konusu olduğunda akıllara ilk gelen modellerden biri olan Reverso, Jaeger-LeCoultre’a geniş bir çalışma alanı sunuyor. Jaeger-LeCoultre, SIHH öncesi bol seçenekli yeni koleksiyonunu sunmuştu (Daha önce sitemizde yayınladığımız modelleri buradan görebilirsiniz). Tüm bu modeller arasında en teknik ustalıklı model ise Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Gyrotourbillon oluyor. Platin kasalı, açık kadranlı, mikromekanik şaheseri bir Reverso…

jlc1

Gyrotourbillon aslında Jaeger-LeCoultre için sıfırdan geliştirilen bir teknoloji değil çünkü marka aslında bu komplikasyonu daha önce Jaeger -LeCoultre Gyrotourbillon II’de kullanmıştı. İlk tanıtıldığı zamanda yoğun övgüyle karşılaşan bu komplikasyon şimdi tekrar 85. yıl edisyonunda karşımıza çıkıyor. Eric Coudrey tarafından geliştirilen Gyrotourbillon, gyroscope gibi hareket ediyor. Daha basit bir dilde ifade etmemiz gerekirse iki eksenli bir tourbillonun küresel bir kafes içinde yer almasıyla oluşuyor. Bu iki eksenli uçan tourbillon’un dış rotasyonu bir dakikada ve iç rotasyonu 12.6 saniyede tamamlanıyor. Küre formunda bir balans çarkı bu bu mekanizmanın bir parçası oluyor.

jlc4

jlc3

 

JLC Reverso Tribute Gyrotourbillon’un şık kasasının içinde yeni in-house elle kurmalı Calibre 179 yer alıyor. Yeni mekanizma ile saat, eski versiyonuna göre 30% daha hafif oluyor.

Eski versiyonu ve diğer tüm Reverso’lar gibi JLC Tribute Gyrotourbillon’un da iki farklı döner kadranı bulunuyor. Ön kadranında yer alan beyaz kadran üzerinde saat ve dakika göstergeleri ve saat 11 yönünde gece/gündüz göstergesi yer alıyor. Gyrotourbillon’un sağ ve solunda mükemmel gölgelendirmeli guilloché deseni görülebiliyor. Diğer kadrana bakıldığında ise saatin mekanizmasını direkt olarak görülebiliyor. Ustalıklı mekanizması saatin inceliğini de göz önüne alınca gerçekten çok başarılı. Bu kadranda da başka bir ülke saatine göre ayarlayabileceğiniz saat ve dakika göstergesi yer alıyor. Ayrıca saat iki yönünde gece/gündüz göstergesi yer alıyor.

jlc5

jlc6

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Gyrotourbillon tasarımı ve komplikasyonları ile gerçekten güzel ve kullanışlı bir model. Arzu nesnesi haline gelen Reverso’ların ne kadar çok ilgi çektiğini düşünürsek bu saatten edinmek istiyorsanız biraz hızlı davranmanız gerekecek çünkü 85. seneye özel üretilmiş olan bu model 75 adetle sınırlı üretim.

Detaylar:

Model: Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Gyrotourbillon

Mekanizma: In-house calibre 179

Materyal: Platin

Kayış: Siyah deri kayış